Csenge003 kérdése:

FIZIKA HF sürgős! : 1. kérdés A földről függőlegesen fellőtt test sebessége v0=30m/s? 2. kérdés A föld felszíne felett 45 m magasságban vízszintes irányú v0=20 m/s sebességgel kilövünk egy kavicsot?


1.kérdés

a) Mennyi idő alatt éri el a maximális magasságot?

b) Mekkora a test által elért maximális magasság?

c) Mekkora a megtett út és az elmozdulás 3s alatt?

2.kérdés

a) Mennyi idő alatt és mekkora sebességgel ér földet?

b) Mekkora távolságra repül el a kavics?

c) Mekkora a kavics végsebessége?


Előre is köszönöm szépen:)


2015. nov. 18. 01:15
 1/1 anonim ***** válasza:

1.kérdés

a) Mennyi idő alatt éri el a maximális magasságot?

v=a*t

30=10m/s^2*t

t=3s , de számold ki 9,81- el is.


b) Mekkora a test által elért maximális magasság?

a=10m/s^2

v0=0


s=v0*t(a*t^2)/2

s=(10*9)/2

s=45m

c) Mekkora a megtett út és az elmozdulás 3s alatt?


Az út is ennyi, meg az elmozdulás is, mert ennyi ideig emelkedik éppen, valamit egyenes pályán mozog.



Ha jól értem a kiírásod, akkor a második feladathoz a második kérdéssor tartozik csak, de meg lehetne ezeket is válaszolni itt is. :-)



2.kérdés

a) Mennyi idő alatt és mekkora sebességgel ér földet?

s=(a*t^2)/2

45=(10*t^2)/2

90=10*t^2

9=t^2

t=3s


Azaz 3s alatt ér földet. Ekkor a sebességének függőleges komponense:


vf=10m/s^2*3s

vf=30m/s

Vízszintes komponense:

vv=20m/s


Ebből a sebesség (Pitagorasz):

v^2=30^2+20^2

v^2=900+400

v=négyzetgyök(900+400)

v=36m/s


b) Mekkora távolságra repül el a kavics?


3s hosszan esik, ezalatt (a v index a vízszintet jelöli)sv=vv*3 azaz sv =20*3=60m messzire jut el.


c) Mekkora a kavics végsebessége?

megválaszoltuk az a kérdésben, mert ott rosszul tették fel a kérdést.

2015. nov. 18. 14:21