ez a feladat csak 3 pontos szóval, elvileg nem nagy tudás kellene... de hát akkor sem megy sztem én túl bonyolítom


Az n természetes szám 7-tel osztva 2 a maradék. Az m természetes szám 7-tel osztva 6 maradékot ad. Mennyi maradékot ad 7-tel osztva az n*m természetes szám?


2010. márc. 20. 09:07
 1/5 anonim ***** válasza:
Az egyik szám 7-tel osztva 2, a másik 6 maradékot ad, a szorzatuknál a maradékok is összeszorzódnak, tehát 2*6=12, de ez héttel osztva 5 maradékot kap. Nem értem, ezen mi nem ment.
2010. márc. 20. 12:41
 2/5 A kérdező kommentje:
mit osztasz 7-tel hogy 5 marad???
2010. márc. 20. 13:28
 3/5 anonim válasza:

Elsőnek igaza van. Másképp megértheted ha alkalmazod a maradékos osztás tételét.

n=7*q1+2

m=7*q2+6

Összeszorzod m-et és n-et. Kapod

m*n=(7*q1+2)*(7*q2+6)=49*q1*q2+42*q1+14*q2+12=

=7*(7q1*q2+6*q1+2*q2+1)+5

Tehát a maradék 5.

Remélem jól írtam le.

Amire az első hivatkozik és igaza van:

a*bmodulom=amodulom*bmodulom

2010. márc. 20. 13:57
 4/5 anonim ***** válasza:
Első vagyok. A másik megoldás nagyon pontos és precíz, csak szerintem a kérdező nem tudja, mi az a modulo, meg kongruencia.
2010. márc. 20. 14:14
 5/5 A kérdező kommentje:
igen, igazatok van nem tudom de sztem én abból tanulok, ha kérdezek, és normális választ kapok. köszike a választ mindkettőtöknek.
2010. márc. 20. 14:28