Nem értem a kémiát? Hogy van ez?


Most van egy feladat nem hiszem, hogy tömegszázalék számítás lenne.Ez a feladat:

Készítsünk 400g 30 tömeg %-os konyhasóoldatot! Hány g víz és hány g konyhasó kell hozzá, s hány moll klorid-iont tartalmaz az oldat?

El tudnátok nekem magyarázni? Nem értem :/ :)



2015. nov. 12. 18:19
 1/7 anonim ***** válasza:
400g-ot kell 70:30 arányban felosztani. A nagyobb rész a víz, a kisebb a konyhasó. A NaCl móltömegét tudod, így egy osztással megkapod, hogy hány mol adott tömegű konyhasó.
2015. nov. 12. 18:27
 2/7 anonim ***** válasza:
400 g 30m/m%-os oldatot kell készítenünk. Tehát 30% konyhasó (azaz nátrium-klorid) legyen benne, ami 120g, a maradék 280g a víz mennyisége. A NaCl moláris tömege 58.44 g/mol, ha a 120g-ot ezzel elosztod, megkapod, hány mól konyhasót jelent ez, és mivel egy kloridion van egy molekulában, ezért ugyanennyi mol klorid-iont tartalmaz az oldat. Remélem érthető volt :)
2015. nov. 12. 18:31
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) és akkor ezt, hogyan kell,felírni? :D
2015. nov. 12. 18:42
 4/7 anonim ***** válasza:

400g *0,3 = 120g NaCl

400-120 = 280g víz


120/58,44 = 2,053 mol NaCl (=Cl-)

2015. nov. 12. 18:43
 5/7 A kérdező kommentje:
Akkor itt nem is kell m.old, m.oa. M/m%?
2015. nov. 12. 18:44
 6/7 A kérdező kommentje:

És nem 120/58,5-tel?

Mert az Na 23, a Cl 35,5 és 23+35,5=58,5, nem? :)

2015. nov. 12. 18:48
 7/7 anonim ***** válasza:

Egész pontosan 58.44 lenne, a per. rendszerben kerekítve vannak a tömegek, de úgy is jó (én most beírtam a google-be, hogy mennyi a moltömege). Számolhatsz képlettel, akkor felírod az egyenletet:

(m(oldott anyag)/m(oldat))*100 = m/m %

(leosztom százzal)

m(oldott anyag) / 400 = 0,3

m(oldott anyag) = 120

m(oldat) = m(oldott anyag) + m(oldószer)

400 = 120 + m(oldószer)

m(oldószer) = 280

2015. nov. 12. 19:24