A bank egy év leteltével 10% kamattal megnöveli a betétet, majd ennek a megnövelt összegnek a 10%-át számolja hozzá a második év végén kamatként.2015. nov. 11. 14:24
1/2 Pelenkásfiú válasza:
Van x pénzed. Egy év után lesz 1,1x.
(x + x * 10/100)
A második év végén
1,1x + 1,1x * 10/100 = 1,1x + 0,11x = 1,21x
Tehát 1,21x pénzed lett.
Ez 121%-a az eredetinek, vagyis 21% volt a kamat.
2/2 Pelenkásfiú válasza:
Egyébként így kell kamatos kamatot számolni:
x a lekötött összeg.
Ha "k" a kamat százalékban, "n" pedig az évek száma:
x * (1 + k/100)^n
Pl. 100000 forintot lekötsz 3 évre 10%-os kamattal:
100000 * (1 + 0,1)^3 = 100000 * (1,1)^3 = 100000 * 1,331 = 133.100
-----
Ami meg az alap kérdésed volt, igazából ennyi:
(1 + 10/100)^2 = 1,1^2 = 1,21