A bank a két évre lekötött betétere összességében hány százalék kamatot ad?

A bank egy év leteltével 10% kamattal megnöveli a betétet, majd ennek a megnövelt összegnek a 10%-át számolja hozzá a második év végén kamatként.

2015. nov. 11. 14:24
 1/2 Pelenkásfiú ***** válasza:

Van x pénzed. Egy év után lesz 1,1x.

(x + x * 10/100)

A második év végén

1,1x + 1,1x * 10/100 = 1,1x + 0,11x = 1,21x


Tehát 1,21x pénzed lett.


Ez 121%-a az eredetinek, vagyis 21% volt a kamat.

2015. nov. 11. 14:29
 2/2 Pelenkásfiú ***** válasza:

Egyébként így kell kamatos kamatot számolni:


x a lekötött összeg.

Ha "k" a kamat százalékban, "n" pedig az évek száma:


x * (1 + k/100)^n


Pl. 100000 forintot lekötsz 3 évre 10%-os kamattal:


100000 * (1 + 0,1)^3 = 100000 * (1,1)^3 = 100000 * 1,331 = 133.100


-----


Ami meg az alap kérdésed volt, igazából ennyi:

(1 + 10/100)^2 = 1,1^2 = 1,21

2015. nov. 11. 14:38