Hogyan lehet ilyenre átalakítani ezt a matematikai kifejezést?


(n^2 - 1)(n + 1)^(n-1) - n(n + 1)^(n-1) = n^2 * (n + 1)^(n-1) - (n + 1)^n


Tehát a lényeg az, hogy tudom, hogy a két oldal egyenlő, tehát az egyenlőség igaz. Viszont! A kérdésem az, hogy a baloldali kifejezésből hogyan tudnám előállítani a jobboldali kifejezést? Levezetnétek nekem?


2015. nov. 10. 21:03
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyszerűsítsünk Y=(n + 1)^(n-1) helyettesítéssel:

baloldal

(n^2-1)*Y - n*Y = (n^2-1-n)*Y

jobboldal

n^2 * Y - (n+1)*Y = (n^2-1-n)*Y

2015. nov. 10. 21:31
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, jól csináltad, de a probléma az, hogy ez nem megfelelő. Azaz konkrétan a bal oldali kifejezést addig kell alakítanom, amíg meg nem kapom a jobb oldalit. ha külön-külön a jobb és a bal oldalt is ugyanolyan alakra hozom, az nem megfelelő.
2015. nov. 10. 21:33
 3/4 anonim ***** válasza:

Ne már!

(n^2-1)*Y - n*Y = n^2*Y - Y - n*Y = n^2*Y - (n+1)*Y

és visszahelyettesíted Y-t

2015. nov. 11. 00:23
 4/4 A kérdező kommentje:
Ja persze, csak ki kellett emelni Y-t. Köszönöm.
2015. nov. 11. 10:05