(n^2 - 1)(n + 1)^(n-1) - n(n + 1)^(n-1) = n^2 * (n + 1)^(n-1) - (n + 1)^n
Tehát a lényeg az, hogy tudom, hogy a két oldal egyenlő, tehát az egyenlőség igaz. Viszont! A kérdésem az, hogy a baloldali kifejezésből hogyan tudnám előállítani a jobboldali kifejezést? Levezetnétek nekem?
2015. nov. 10. 21:03
1/4 anonim válasza:
Egyszerűsítsünk Y=(n + 1)^(n-1) helyettesítéssel:
baloldal
(n^2-1)*Y - n*Y = (n^2-1-n)*Y
jobboldal
n^2 * Y - (n+1)*Y = (n^2-1-n)*Y
2/4 A kérdező kommentje:
Igen, jól csináltad, de a probléma az, hogy ez nem megfelelő. Azaz konkrétan a bal oldali kifejezést addig kell alakítanom, amíg meg nem kapom a jobb oldalit. ha külön-külön a jobb és a bal oldalt is ugyanolyan alakra hozom, az nem megfelelő.
2015. nov. 10. 21:33
3/4 anonim válasza:
Ne már!
(n^2-1)*Y - n*Y = n^2*Y - Y - n*Y = n^2*Y - (n+1)*Y
és visszahelyettesíted Y-t
4/4 A kérdező kommentje:
Ja persze, csak ki kellett emelni Y-t. Köszönöm.
2015. nov. 11. 10:05