Mekkora a koncentráció? (Matek! )


Ha van egy 60 tömeg%-os oldatom és azt írja a feladat, hogy az oldat tömeg%-os összetétele 10%-al csökken, akkor mennyi az új oldat koncentrációja? A csökkenés oka: vizet adtam hozzá.


a) 60%-10%=50% ? (Szerintem ez nem igaz...)


b) 60*0,1=6 -> 54% ?



2015. nov. 10. 18:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

100g vízben 60g oldott anyag ---> 60 %-os

60/ 100+x =0,5

60= 50+ 0,5 x

10 = 0,5x

x= 20, vagyis 20g vizet adtál az oldathoz, az új oldat 50 %-os

2015. nov. 11. 18:09
 2/11 A kérdező kommentje:
A kérdés nem ez volt, de azért köszönöm.
2015. nov. 12. 19:37
 3/11 anonim ***** válasza:
Szerintem az a) lehetőség. Mert egy oldatot hígítottál vízzel, vagyis az oldott anyag és az oldószer aránya változik. Az első oldatnál 100g vízben 60g oldott anyag volt, és ehhez már csak vizet adtál. Tehát az oldott anyag tömege nem változott, míg a teljes oldat tömege megnövekedett, mert vizet adtál hozzá. Ezt vezettem le feljebb.
2015. nov. 13. 20:08
 4/11 A kérdező kommentje:

A kérdés tulajdonképpen az, hogy pontosan mit jelent, ha a 60%, 10%-al csökken!!


A te számolásod is csak akkor helyes, ha az a) a jó válasz. Szerintem azonban nem igaz, hogy a 10%-os csökkenés lefordítható így: 60%-10%=50%.

A kérdésben tehát nem az oldatkészítés-hígítás, hanem a matematika a lényeg.

2015. nov. 16. 11:10
 5/11 anonim ***** válasza:

Miert teszed fel a kerdest, ha ragaskodsz a b) valaszhoz?


Ha ugy van, ahogy te gondolod, akkor viszont nem csak az oldott anyag, hanem a viz mennyisege is csokken.

Ha eredetileg volt :


100g oldatod 60g oldott anyaggal,


es ennek 10%at elveszed, akkor most marad az eredeti 90%a:


100 * 0.9 = 90 g oldat es

60 * 0.9 = 54 g oldott anyag


(54/90) * 100 = 60% tehat nem valtozik az arany.


De ez mar csak azert sem lehetseges, mert a szovegben is irtad a kerdesnel, hogy "VIZET ADTAM HOZZA"= higitottad, vagyis ugyanannyi oldott anyagot tobb oldoszerben oldottal fol.

2015. nov. 17. 05:12
 6/11 anonim ***** válasza:

Marpedig ha vizet adtal hozza, akkor hogyan csokkent az oldott anyag mennyisege?

Mert matematikailag lehetetlen, hogyha osszeadsz ket pozitiv szamot, akkor csokkenest tapasztalj. (Nyilvan a negativ szamokat most nem vettem figyeembe, mert oldatoknal kahatsz negativ eredmenyt, hiaba lenne lehetseges matematikailag. )

2015. nov. 17. 05:18
 7/11 A kérdező kommentje:

Most már belátom, hogy kár volt oldatos szituációba helyezni a kérdésemet.

Teljesen ésszerű és triviális amiket írsz, csak éppen nem kérdeztem. De köszönöm továbbra is!

2015. nov. 18. 19:36
 8/11 anonim ***** válasza:

"FONTOS! A kérdésekre a választ a honlap látogatói adják meg, nem orvosok, egyéb szakemberek vagy az oldal készítői!" - ezt a kérdés kiírásakor te is olvashattad.


Tényleg semmi rossz szándék nincs bennem, csak segíteni akartam, de ne haragudj, ha félrevezettelek.



(PS: Ha ez házi feladat, akkor szívesen várom azt a megoldást, amit a tanárod mond. Én próbáltam segíteni, az alapján, amit tudok, de nem zárkózom el attól, hogy újat tanuljak.

És az is érdekelne, hogy szerinted miért a b) a helyes.)

2015. nov. 18. 20:53
 9/11 A kérdező kommentje:

Tegyünk úgy mintha a helyzetet nem illesztettem volna bele egy oldatokkal és tömeg%-al kapcsolatos feladatba!


Igazából szerintem csak a feladat nyelvtanilag nem a legprecízebb, bár nem tudom meg lehet-e jobban fogalmazni.


A lényeg az, hogy szerintem két %-os értéket kivonni egymásból matematikailag értelmetlen.

Ez nem házi feladat, csak ebbe a kategóriába rakja automatikusan az oldal a kérdést (alkalmazott tudományhoz írtam ki eredetileg).


Ha van 500Ft-om és azt kérdezem mennyi pénzem van, ha 10%-al lesz kevesebb, akkor mindenki rávágja, hogy 500-(500*0,1)=450Ft. Ez felel meg a "b" válaszlehetőségnek.


Véleményem szerint a feladat megfogalmazásából az szűrhető le, hogy a "tömeg%"-os értéket egyszerűen egy számnak veszi, ami 10%-al csökken.


Tömeg% -ból kivonni %-ot?? Ez olyan mint Forintból kivonni %-ot... értelmetlen.


Elképzelhető hogy meg lehetne kacifántosabban, de precízebben fogalmazni, de szerintem így is ezt jelenti.


"a tömeg% számértéke 10%-al csökken"

2015. nov. 18. 22:16
 10/11 anonim ***** válasza:
Oh valoban. Tenyleg nem volt szerencses oldatos szovegkornyezetben feltuntetni. Koszonom, hogy leirtad, igy mar ertem.
2015. nov. 19. 06:51
1 2