Mate29 kérdése:

Fizika háziban segítség? ( gravitáció témakör)

Kaptam egy olyam házit hogy van egy 2000 kg/m3 sűrűségű bolygó ( ezen kivül nincs semmilyen adat) és számítsam ki az első kozmikus sebességet. Valaki segítene hogy egyáltalan hogy kezdjek neki a példának. Előre is köszönöm.

2015. nov. 9. 20:06
 1/6 anonim ***** válasza:

Az bolygó alakjáról se tudunk semmit?


> „egyáltalan hogy kezdjek neki a példának”

Kezdetnek tedd fel, hogy gömb alakú, és a sugara r, aztán ebből kezdj el számolgatni. (Térfogatot, tömeget, felszíni gravitációs gyorsulást,… Amiket az első kozmikus sebesség számolásához felhasználnál.)

2015. nov. 9. 20:16
 2/6 A kérdező kommentje:
Eddigi példákban mindig gömbnek tekibtettük. Sajnos neten sem talaltam semmilyen összefüggést sűrűség és tömegvonzás között
2015. nov. 10. 07:19
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha el sem olvasod a válaszomat, akkor nehezen fogsz előre lépni… Illetve feleslegesen írod ki a kérdést.


De ha találtál tömegvonzással kapcsolatos összefüggéseket, akkor azokban biztos szerepel például a tömeg. Ha találsz a sűrűség és tömeg közti összefüggéseket, akkor azokkal kifejezheted a tömeget a sűrűséggel, és helyettesítheted a tömeg helyére a tömegvonzással kapcsolatos összefüggésben.

2015. nov. 10. 10:27
 4/6 tatyesz ***** válasza:

Az első kozmikus sebesség: v=gyök(GM/R)


G: grav. állandó, gammával is jelölik

M: tömeg

R: sugár


A sűrűség: ρ=M/V


V: gömb térfogata: V=4πR^3/3


Ebből a sűrűség átírható így: ρ=3M/(4πR^3)


Szorozzuk az egyenlőséget 4πR^2-tel és osszuk 3-mal:


4πR^2ρ/3 = M/R


A v képletében M/R helyére beírhatjuk 4πR^2ρ/3-t:


v=gyök(G*4πR^2ρ/3)


A gyök alól R-et kihozhatunk:


v=R*gyök(G*4πρ/3)

2015. nov. 10. 20:59
 5/6 anonim ***** válasza:

Szóval az adatokat is figyelembe véve a válasz a kérdésedre az, hogy az első kozmikus sebesség

A*R,

ahol R a bolygó sugara, és A ≈ 7,5*10^(–4) 1/s.

2015. nov. 10. 21:02
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!
2015. nov. 11. 18:38