Fizika házi valaki tud segíteni?


Egy kerékpáros a 200m sugarú körpályán 12s alatt 252m utat tett meg.

a,mekkora a kerékpáros sebessége,szögsebessége?

b,mekkora a periódus ideje és fordulatszáma?


2015. nov. 8. 21:01
 1/1 anonim ***** válasza:

sugár: r = 200m

kerület: K = 2 * r * π

megtett út: s = 252m

eltelt idő: t = 12s


[link]


kerületi sebesség: vk = s/t = 21 m/s


szögsebesség:

"Az egyenletes körmozgást végző testhez a kör középpontjából húzott sugár (vezérsugár) szögelfordulásának és a szögelfordulás idejének hányadosát szögsebességnek nevezzük. Jele: ω (omega)."


Egyenes arányossággal meg lehet határozni a szögelfordulást:

A teljes kör 360°, azaz 2 * π. Ehhez tartozik a kerület, azaz 400 * π méter.

Keressük a 252 méterhez tartozó szöget: γ

γ : (2 * π) = (252 méter) : (400 * π méter)

γ = 504 * π méter : 400 * π méter = 504/400 = 1,26

(a szög radiánban van!)


A szögelfordulás ideje pedig t = 12s.

A kettő hányadosa a szögsebesség:

ω = γ / t = 0,105 1/s


----------


Megjegyzés: Ellenőrzésképpen a kerületisebességet így is ki lehet számolni:

vk = r * ω

(illetve a szögsebességet így is: ω = vk / r)


----------


[link]


"A periódusidő alatt a test pontosan egy kört fut be, így a periódusidő és a fordulatszám szorzata 1."


Egy körbefordulás pedig nem más, mint 2 * π (azaz 360°).


Egyenes arányossággal:

Tudjuk, hogy 1,26 szögelforduláshoz (γ) 12s idő (t) tartozik.


1,26 : (2 * π) = 12s : T

T = 12s * 2 * π / 1,26 = 59,84s


n = 1 / T = 0,0167 1/s

2015. nov. 9. 11:26