Egy téglalap alapú kertet 100m hosszú kerítéssel szeretnénk bekeríteni, mekkora legyen a téglalap oldalai hogy a terület a legnagyobb legyen? B ha a téglalap egyik oldala egyenes vizpart ahova nem kell kerítés mekkora legyen a maradék 3oldal hogy a terület a maximális legyen? Valaki letudná ezeket vezetni.. Jól jönne.

2015. nov. 8. 15:51
 1/7 Pelenkásfiú ***** válasza:

K = 2 * (a + b)

100 = 2 * (a + b)

50 = a + b

b = 50 - a


T = a * b

T = a * (50 - a)

T = 50a - a^2


Azt kell megállapítani, hogy hol lesz a T a legnagyobb.

Fel is rajzolhatod a grafikonját és látszik, hogy "a=25"-nél.

Tehát a = 25

Mivel korábban felírtuk, hogy "b = 50 - a"

b = 25

Tehát akkor a legnagyobb a terület, ha négyzet alakú.

2015. nov. 8. 16:59
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ! de nem az volt a kérdés hogy négyzet vagy téglalap alakban lesz nagyobb hanem hogy mekkora az a illetve b oldal
2015. nov. 8. 17:06
 3/7 Pelenkásfiú ***** válasza:

Ha az egyik oldalra nem kell kerítés, akkor

K = a + 2b

100 = a + 2b

a = 100 - 2b


T = a * b

T = (100 - 2b) * b

T = 100b - 2b^2


Ennek is 25-nél van a maximuma.

Tehát b = 25

a = 100 - 2b

a = 100 - 2*25

a = 50

2015. nov. 8. 17:06
 4/7 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

...és nem írtam le, hogy mekkora lesz az "a" és "b" oldal?

Szerintem igen. :)

2015. nov. 8. 17:06
 5/7 A kérdező kommentje:
hát de leirtad, csak nem értem ezt a T maximuma részt hogy az a 25 most miből jött ki
2015. nov. 8. 17:17
 6/7 Pelenkásfiú ***** válasza:

T = 50a - a^2

Ábrázold az 50x - x^2 függvényt és meglátod, hol a legnagyobb az értéke.

2015. nov. 8. 17:21
 7/7 A kérdező kommentje:
így értem a logikádat, és persze így is jó, csak nekem geometrikusan kéne kiszámolni, valahogy 3 szöggekkel mert ennél az anyagnál járunk..... magasság, befogótétel..
2015. nov. 8. 17:27