Tudnátok segíteni a következő fizika feladatok megoldásában?


Azt eredmények megvannak, csak nem tiszta a hozzájuk vezető útvonal, ezért szeretnék segítséget kérni.


A vidámpark 10 méter sugarú óriáskereke egy öttagú, összesen 300 kg tömegű családdal 2-szer fordult körbe. Mennyi munkát végzett a hajtómotor a nehézségi erő ellenében? Válasz? 0kJ


Mekkora a teljesítménye a villanyborotvának, ha 30 másodperc alatt 150 J munkát végez? Válasz:5 W


Mikor 60 W a teljesítménye egy ventillátornak? Megoldás:Ha 0,1 s alatt 6 J munkát végez a ventillátor.



2015. nov. 6. 19:35
 1/10 A kérdező kommentje:

1 watt az a teljesítmény, amelyet 1 J munka 1 s alatt létrehoz, ebből kiindulva:

60 watt az a teljesítmény, amelyet 60 J munka 1 s alatt létrehoz, vagy 6J 0,1 s alatt. Ez így helyes elgondolás?

2015. nov. 6. 19:46
 2/10 anonim ***** válasza:

a) A munka negatív, ha az erő ellentétes a mozgás irányával. Mivel az óriáskerék "felén" felfelé, másik "felén" lefelé mozog, így a munka egyik fele pozitív, míg a másik negatív, de értelemszerűen azonos nagyságúak (tehát abszolútértékük egyenlő). Így a pozitív és a negatív munka "kioltja" egymást, ezért lesz 0J a munka.


b) P=W/t=150/30= 5W


c) Az előző részből látszik, hogy egy teljesítmény sokféleképpen kijöhet. Ugyanúgy 60 Watt a teljesítmény 600J munka 10 másodperc esetén, vagy akár 30J fél másodperc alatt, stb.

2015. nov. 6. 19:53
 3/10 A kérdező kommentje:

Világos!

Köszönöm szépen!

Szép estét! (:

2015. nov. 6. 20:04
 4/10 A kérdező kommentje:

Pár kérdés még megingatott a hitemben:

Egy expandert háromnegyed részéig kihúzva 90 J munkát végeztünk. Mennyi munka kell még az utolsó negyedrész kihúzásához?

Válasszon ki egyet:

70 J

30 J

120 J

160 J

90 J


Válasz: 70 J

90*0,75=67,5, gondolom akkor ez a legközelebbi, ezért ez?


Illetve ez lenne még a kérdés:

[link]

[link]

ugyanaz a kettő, csak az egyik direkt link

2015. nov. 6. 20:27
 5/10 anonim ***** válasza:

90*0,75=67,5, gondolom akkor ez a legközelebbi, ezért ez?


Nem, hanem azért, mert a kilenc tizenhatod az 90.

2015. nov. 6. 21:30
 6/10 anonim ***** válasza:

A feszítési munka: W=(D*x^2)/2, tehát látható(x-ből), a munka a megnyúlás négyzetével arányos.

90 = (D*0.75^2)/2

180 = D*0.5625

D = 320

Így ezt már ismerjük, most számoljuk ki, hogy mennyi munka kell az expander teljes megnyújtásához:

W = (D*x^2)/2 = (320*1^2)/2 = 320/2 = 160 J

Tehát ismerjük mekkora energia kell a teljes megnyújtáshoz, valamint a feladatból adott, hogy háromnegyed részig mennyi energia kell, így az utolsó negyedrész meghúzásához értelemszerűen a kettő különbsége kell, vagyis 160-90=70 J


Linkelt feladat:

A munka F-s diagram esetén a függvény alatti terület. Fontos azonban figyelni a mértékegységekre is, mindig SI-ben számolj, tehát a cm-t át kell váltani méterre.

A függvény alatti terület ugye egy derékszögű háromszög, aminek területe a két befogó szorzata osztva kettővel. Egyik befogó ugye az erő(=90N), másik befogó az út(=0.3m), így a függvény alatti terület, ami egyben a munka:

W = (90*0.3)/2 = 13.5N

2015. nov. 6. 21:33
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ismét a segítséget! Világosak!
2015. nov. 6. 22:10
 8/10 anonim ***** válasza:

Csak a fogalmak tisztázása kedvéért, ő nem segített, ő megoldotta. :)

Segíteni én segítettem a kilenc tizenhatoddal (vesd össze a "megnyúlás négyzetével arányos" meghatározással a tényt, hogy mi 3/4 négyzete). :)

2015. nov. 8. 12:50
 9/10 A kérdező kommentje:

A megoldás/eredmény meg volt, csak a hozzá vezető út nem. :P


De mint, mondtam köszönöm!


(egyébként, így ahogy elolvastam a válaszokat persze beugrott az órai anyag is /bár nem mindegyikről volt szó/, csak nagy a hajtás, és nem tudtam már több időt rá szánni)

2015. nov. 8. 15:14
 10/10 anonim ***** válasza:

Komolyan az fáj Neked, hogy szerinted csak Te segítettél neki, én pedig megoldottam? A kérdésben a megoldáshoz vezető útvonalat kérte, amit én leírtam neki...


De ha gondolod, akkor visszavonom, és egyedül Te segítettél a Kérdezőnek, hátha ettől megnyugszik a lelked.

2015. nov. 8. 17:39