Derivációs példában segitene valaki?


suliban vesszük a derivációt, nem nagyon értem a példát amit kaptunk. megpróbáltam megoldani,sikertelenül. valaki leirná nekem , hogyan kell megoldani?

a példa:

(a) y =3√x11, x0 = 1

harmadik gyökalatt (nem háromszor gyök x a 11en,csak igy tudtam leirni) x a tizenegyediken.



2015. nov. 3. 20:48
 1/4 anonim ***** válasza:

Hol tartotok? Polinomok deriváltja már volt, vagy közvetlenül a definícióra kéne visszavezetni?


Előbbi esetben nézd meg, hogy hogyan terjesztettétek ki a hatványozást törtkitevőkre valamikor 9.-ben vagy 10.-ben.

2015. nov. 3. 21:33
 2/4 anonim ***** válasza:

Lesz itt valami félreértés. Deriválni bizonyos függvényeket lehet. A deriválás (geometriailag) a függvény egyes pontokban lévő érintőjét adja meg, tehát szintén egy függvény. Egyeseknek a deriváltja szabály szerint megadható, másoké csak numerikusan számolható.

Fentiekből következik, hogy a függvénynél nincs szükség egyetlen konkrét pontra sem. A kérdező azt írja, x0=1. Ez igaz, de fölösleges. Hacsak nem más volt a kérdés. Ezt nem tudhatjuk.

2015. nov. 4. 11:20
 3/4 Tom Benko ***** válasza:

Szerintem a differenciálját akarja kiszámolni az x_0=1 pontban:

\frac{\sqrt[3]{1^{11}-\sqrt[3]{x^{11}}}{1-x} ( [link] olvashatóan). Ha viszont a deriváltja kell, akkor alakítsuk hatvánnyá: \sqrt[3]{x^{11}}=x^{\frac{11}{3}}, ezt már könnyű deriválni az (x^n)'=nx^{n-1} alapján.

2015. nov. 4. 12:19
 4/4 anonim ***** válasza:
50%

Egyszerű képletbehelyettesítés az egész, nem kell ezt túlbonyolítani. Hatványfv.-re van jól ismert képlet azt kell használni, ennél egyszerűbb példa nincs is.


Utána az x-eket lecseréled 1-re és kéz. Bölcsöde...

2015. nov. 4. 19:21