Egy sertéstelepen a malacok tömege normális eloszlású, tömegük szórása 15 kg. A malacok 30%-a nagyobb 25 kg-nál.

Kérdés az átlag, amit hiába keresek a neten, nem találok sehol sem. Valaki tudna segíteni?



2015. okt. 27. 14:55
 1/3 Pelenkásfiú ***** válasza:
46%

Ha a sűrűségfüggvényt fel tudod rajzolni, akkor az az X érték a válasz, ahol a legnagyobb az értéke. Tehát a haranggörbe "közepe".

Ez a várható érték (amit m-el szoktak jelölni).

Mivel innen mindkét irányban ugyanolyan az eloszlás, ezért ez a számtani átlag is.

2015. okt. 27. 15:17
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Itt a standard normális eloszlás táblázatból "visszafelé" kell számolgatni.

Ugye az eloszlásfüggvény:


F(x)=FI((x-m)/s)


ahol FI a standard normális eloszlást jelöli


esetünkben F(25)=0,7 (mert 1-0,3)


így 0,7=FI((25-m)/15)


a st. norm. táblázat szerint FI(0,525)=0,7


ezért (25-m)/15=0,525


ebből pedig: m=17,125


vagyis kb. 17kg az átlag

2015. okt. 28. 00:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek!
2015. okt. 28. 13:46