Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene ezt megoldani?

Valaki segítene ezt megoldani?

Figyelt kérdés
Egy 45°-os törőszögű prizma anyagának törésmutatója 1,6. Mekkora beesési szöggel érkezzen a fénysugár a prizma egyik oldalára ahhoz, hogy a másik oldalon éppen teljes visszaverődést szenvedjen?

2015. okt. 27. 09:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Más számjegyekkel ugyan ez a feladat:

[link]

Így már megy?

2015. okt. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem küldtem el a korábban megírt válaszomat, nehogy válasz nélküli kérdéseket kigyűjtő elől elvegyem a más eredményt adó válasz lehetőségét.

Így, hogy már úgyis van válasz, elküldöm.


Úgy gondolom, hogy az első válaszban (megjelent: 2015-10-27 12:17-kor) megadott ábrán nem csak a törőszög más értékű, de más a feltétel is. Nem a másik oldalról való teljes visszaverődés a feltétel, hanem olyan elhajlás, ami miatt éppen nem lép ki a sugár a másik oldalon. Az „E” pontot nem is tudtam olyan helyzetbe hozni, hogy a sugár a túloldalon 90°-os szöget zárjon be; legkevesebb 8,2° hiányzik hozzá.


A megoldásom és eredményem (elnézést kérek, ha tévedek - mivel most nincs tanítás, bizonyára lesz idő más válaszban kijavítani):


M e g g o n d o l á s :

• A 45°-os törőszögű prizma egy olyan háromszög, amelynek egyik szöge 45°.

• A teljes visszaverődés feltétele, hogy a háromszög egyik oldalára valamilyen szögben érkező fénysugár, a másik oldalára, merőlegesen érkezzen.

• Az egyik oldalra érkező fénysugár megtörik a prizma belépő oldalán.


S z á m o l á s :

A prizma (háromszög) felső csúcsának szöge 45°.

A prizmában a fénysugár merőlegesen érkezik a szemben levő oldalra, ami 90°-os szöget jelent.

A prizmában a fénysugár és a fölötte levő oldalszakaszok egy derékszögű háromszöget képeznek. Két szöge (45° a törőszög, és 90° a fénysugár oldallal alkotott szöge) ismert, a harmadik szög 180° - (45° + 90°) = 45°. Ezt a szöget elnevezem γ -nak. ①

A beesési merőleges a másik oldalra merőleges. A beesési merőleges prizmán belüli derékszöge az előbb kiszámolt γ szög és a törési szög összege. A törési szög tehát 90° - 45° = 45°. Ezt elnevezem β-nak. ②

A beesési szöget elevezem α-nak.

A törésmutató a beesési szög és törésszög szinuszainak aránya.

Az eddigiek alapján 1,6 = sin(α) / sin(δ) = sin(α) / sin(45°) ≈ sin(α) / 0,707. Innen

sin(α) ≈ 1,6 * 0,707 = 1,1312.

α≈ arcsin(1,1312) lenne, de ilyen érték nincs. Legfeljebb 1 arcsin értéke létezik, ami 90°.


V á l a s z :

Ahhoz, hogy teljesüljön a teljes visszaverődési feltétel, vagy a prizma közegének kéne kisebb törésmutatójúnak lennie (legfeljebb 1,4-nek); vagy a törőszögnek kéne kisebbnek lennie (legfeljebb 38,68°-osnak.); vagy mindkettőnek kisebbnek kéne lennie.

2015. okt. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget, 10.1 a válasz. :-D (A megoldókulcsban is ez az érték volt, ami most nekem is kijött, de nem bírtam rájönni, hogy hogyan számol, viszont a kép alapján már végre értem)


Azért köszi neked is, aki másodszor írtál. Viszont ha merőlegesen érkezik a fénysugár a szemközti oldalra, akkor továbbhalad törés nélkül, nem?

2015. okt. 27. 15:19
 4/4 anonim ***** válasza:
De, igen. Elnézést kérek, valóban továbbhaladna...
2015. okt. 27. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!