Egy test harmonikus rezgő mozgást végez. Maximális kitérése 2,1m, maximális sebessége 5,1m/s. Hány s a rezgés periódusideje?

2015. okt. 26. 20:42
 1/8 anonim ***** válasza:
25%
Itt nekem valami nem stimmel. Ha csak ennyi van megadva, akkor bármekkora lehet a periódusideje.
2015. okt. 26. 21:52
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A sebesség maximuma az a maximális kitérés szorozva a körfrekivel. A körfreki meg ugye a 2*pi*f. Az f reciproka a T. Tadamm. :)
2015. okt. 26. 22:03
 3/8 anonim ***** válasza:

A harmonikus rezgőmozgásnak 3 paramétere van, az A amplitúdója, az ω körfrekvenciája (ami egyértelműen meghatározza a periódus időt is: T = 2π/ω) és a δ fázisa:

x(t) = A*sin(ω*t + δ).


Most nem számít, hogy honnan mérjük az időt, meg nincs is semmi, amihez viszonyíthatnánk, tehát a fázist nyugodtan vehetjük 0-nak. Így van két ismeretlened, és két adatod, ráadásul ezek az adatok függetlenek. Minden stimmel ezzel a feladattal. (Ráadásul – ahogy Sztrogoff mondja – ezt az egyenletrendszert, amire ez vezet, már ezerszer megoldották, így lényegében csak be kell helyettesíteni, és kész.)

2015. okt. 26. 22:08
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

vmax=5,1 m/s

A=2,1 m


vmax=A*ω

5,1 m/s=2,1 m*ω

Ebből ω=2,43 rad/s


T= 2pí/ω=2pí/2,43 rad/s=2,59 s



Így jó?

2015. okt. 26. 22:11
 5/8 anonim ***** válasza:

Ránézésre igen.


Végig paraméteresen:

vmax = A*ω,

ω = vmax/A,

T = 2*π/ω = 2*π*A/vmax.


Helyettesítve is stimmel, tehát nem csak ránézésre jó.

2015. okt. 26. 22:19
 6/8 anonim ***** válasza:
(Esetleg annyi, hogy a részeredményeket talán érdemes magunknak pontosabban kiszámolni, hogy ne szedjünk össze annyi kerekítési hibát. Mondjuk ennél a két lépésnél most pont semmi gond nem lett belőle…)
2015. okt. 26. 22:21
 7/8 anonim ***** válasza:
Akkor leírhatod a válaszomat, kérdező!
2015. okt. 26. 23:04
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2015. okt. 27. 06:05