Nem boldogulokot a kémiával. Valaki?


Egy metán-szén-dioxid gázelegy 76,8 grammja 31,25 tömeg% szenet tartalmaz.

a,Hány mol molekulát tartalmaz a gázelegy?

b, Milyen az elegyben a két gáz tömegaránya?

Nekem az a-ra 1,53*10^23 jött ki, a b-nél pedig kiszámoltam, hogy a szén 24g. Ez jó vagy ez is hülyeség?



2015. okt. 19. 19:59
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mi van a gázban :


76,8*31,25/100=24 g szén


x mol CO2 + y mol CH4


M (CO2) = 12+ 2*16 = 44 g/mol

M (CH4 ) = 12 + 4 = 16 g/mol


x*44 + y* 16 =76,8


mindegyik molekulában egy szén van tehát: x*12 + y*12 = 24


Innen matematika. Van két ismeretlenünk és két egyenletünk:


44x + 16y = 76,8

12x + 12y = 24


44x + 16y = 76,8

x + y = 2

----

x=(2-y)


44*(2-y)+16y=76,8

88-44y+16y=76,8

88-28y=76,8

-28y=-11,2

y=0,4 mol metán

x+0,4=2

x=1,6 mol széndioxid


Ell: 1,6*44+0,4*16=70,4+6,4=76,8 g


Molok száma: 0,4+1,6=2 mol

m (CO2)=n (CO2) * M(CO2) = 70,4g

m (CH4)7n (CH4) * M (CH4) = 6,4g


m/m= 6,4/70,4 = 0,091

2015. okt. 19. 20:25
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ugyanez jött ki, csak azt hittem, hogy rossz mert nem ugyanannyi mol.
2015. okt. 19. 20:32
 3/4 Silber ***** válasza:
100%
2015. okt. 19. 20:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Sokat segített a kép.
2015. okt. 21. 15:42