A sziklás parthoz egyenletes mozgással merõlegesen közeledõ hajóról hangjelet bocsátanak ki, amely a visszaverõdés után 8 másodperc múlva észlelhetõ a hajón.5 perc múlva a kibocsátott hangjel már 3 másodperc múlva visszaérkezik. (4 pont) Mekkora a hajó sebessége? Az elsõ hangjel kibocsátásakor a parttól mekkora volt a hajó távolsága? hajónak a hangjel kibocsátása és a visszaérkezése kö- zötti idõtartam alatti útját nem vesszük figyelembe)2015. okt. 18. 11:23
1/4 anonim válasza:
Amennyit a hajó haladt 5 perc alatt, annyit tett meg a hang (8-3)= 5 mp alatt oda-vissza.
Tehát a hajó sebessége a hangsebesség 1/120-da.
A hangsebesség több dologtól, pl. hőmérséklettől függ.
2/4 anonim válasza:
Ha a hangsebesség c, akkor a hajó által megtett táv = 8c - 3c = 5c.
Tehát ahogy az előző írta, amekkora távot a hajó 5 perc alatt megtett, annyit tett meg a hang 5 másodperc alatt (5*c).
A hajó idejét átszámolva másodpercbe, a hajó sebessége = 5c / 300 = c / 60.
Vagyis a hangsebesség 1/60 része.
3/4 anonim válasza:
Hihetetlen, mennyire zavaros a fejem. Az első írta jól, az 1/120 a helyes.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2015. okt. 26. 10:20