Hogyan mérjük le egy fa magasságát a kivágása nélkül?


Fizika házi feladat a kérdés, két megoldást várnak rá. A segítséget előre is nagyon köszönöm.

Egy 8. osztályos lány



2015. okt. 17. 19:41
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Melléállítasz egy (egy méteres) botot, leméred az árnyékát és a fa árnyékát is, és aránypárral ki lehet számolni;


(fa árnyéka)/(bot árnyéka)=(fa magassága)/(bot magassága), ha a bot magassága 1 méter, akkor (fa árnyéka)/(bot árnyéka)=fa magassága. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy a bot árnyéka ne 0 legyen.


2. Szintén melléállítasz egy 1 méter magas botot, és lefényképezed a fát úgy, hogy a képen a fa teljes magasságában látszódjon. Ha ez megvan, megméred, hogy a képen milyen magas a fa és a bot, ebben az esetben szintén aránypárral tudsz számolni:


(fa képi magassága)/(bot képi magassága)=(fa valós magassága)/(bot valós magassága), és ha itt is megkönnyítjük az életünket az 1 méteres bottal, akkor


(fa képi magassága)/(bot képi magassága)=fa valós magassága.


Remélem, sikerül ezeket megértened és felhasználnod az órán.

2015. okt. 17. 20:13
 2/2 Tom Benko ***** válasza:

Felmászol a fa tetejére, és ledobod a botot. az esési időt méred stopperrel, innen a fa magassága: s\approx5t^2.


A fa mellé rakod a botot, és bejelölöd a bot magasságát. Ezután a jelöléshez rakod, és megint jelölsz, ezt ismétled, amíg a fa tetejéig nem érsz.


Megállsz d távolságra a fától, és leméred, hogy a tetejét és az alját a vízszinteshez képest milyen szögben látod. Megszerkeszted az arányos derékszögű háromszögeket, és abból visszaszámolsz.


Definiálsz egy mértékegységet, amiben a fa magassága pont egységnyi lesz. :D

2015. okt. 18. 11:06