Jánosgazda kérdése:

Hogy számíthatom ki egy háromszög területét ha ismerem a három magasságát?


2014. dec. 5. 17:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Felírod a képleteket;


a*m(a)=b*m(b), innen a=b*m(b)/m(a)


c*m(c)=b*m(b), innen c=b*m(b)/m(c)


Ezzel kapsz egy háromszöget, melynek minden oldala kifejezhető b függvényében;


b*m(b)/m(a) ; b ; b*m(b)/m(c)


Ennyiből már ki tudsz számolni egy szöget, abból pedig az egyik oldalt, és ha már egy oldal megvan, akkor a terület is megadható (lévén a magasságok adottak).


Ha viszont nem ismered a koszinusztételt, akkor nincs ötletem...

2014. dec. 5. 17:20
 2/3 anonim ***** válasza:

Emlékszem, mikor először találkoztam egy ilyen jellegű feladattal - három magasságvonal ismeretében a háromszög adatainak meghatározása - , nagyon tetszett a megoldás, illetve a megoldás gondolatmenete.

Miután mostanában rövid időn belül két hasonló kérdés bukkant fel, úgy gondoltam, érdemes összefoglalni ennek a problémakörnek az itteni történetét.


1.kiírás

Feladat: A három magasságvonal ismeretében az eredeti háromszög szerkesztése

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


2. kiírás

Feladat: A három magasságvonal ismeretében az eredeti háromszög oldalainak számítása.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__54..


3. - 4. kiírás

Feladat: A három magasságvonal ismeretében az eredeti háromszög területének számítása

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

és

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

*********

Az elvileg korrekt általános megoldás az 1. linken található, a #4-es válaszoló írta le.

Ide is bemásolom az általa adott választ:


"Ha az a, b, c oldalakhoz tartozó magasságok rendre m_a,m_b,m_c, akkor a*m_a=b*m_b=c*m_c (hiszen mindegyik szorzat a terület kétszerese). Innen átrendezéssel azt kapjuk, hogy a háromszög oldalainak aránya megegyezik a magasságok reciprokainak az arányával. Ezt kétszer alkalmazva következik, hogy ha a magasságokból (mint oldalakból) háromszöget szerkesztünk, és ennek az új háromszögnek a magasságait tekintjük, akkor azok aránya megegyezik az eredeti háromszög oldalainak arányával.


Következésképpen: a magasságvonalakkal mint oldalakkal szerkesztett háromszög magasságvonalaiból szerkesztett háromszög hasonló az eredeti háromszöghöz.


Így a szerkesztés menete:

1. Megszerkesztjük az m_a,m_b,m_c oldalú háromszöget.

2. Megszerkesztjük ennek a háromszögnek a magasságvonalait. Legyenek ezek mondjuk m'_a,m'_b,m'_c.

3. m'_a, m'_b, m'_c oldalakkal háromszöget szerkesztünk.

4. Az így kapott háromszöget arányosan felnagyítjuk úgy, hogy a magasságai m_a,m_b,m_c hosszúak legyenek.

(Ezt megtehetjük úgy, hogy az m'_a,m'_b,m'_c oldalakkal szerkesztett háromszögnek megkeressük az m'_a oldalhoz tartozó magasságát, legyen ez mondjuk m''_a. Ekkor m''_a és m_a aránya adja a hasonlóság arányát.)"


Bár itt a feladat a szerkesztés volt, a következtetése minden esetre érvényes:

"Következésképpen: a magasságvonalakkal mint oldalakkal szerkesztett háromszög magasságvonalaiból szerkesztett háromszög hasonló az eredeti háromszöghöz."

Azt hiszem, ennek belátása az ilyen feladatok megoldásának az alapja!


Természetesen megcsináltam a szerkesztést, sikerült, de a válasz utolsó mondata alapján egy kis módosítást végeztem.

A mondat így hangzik: "Ekkor m''_a és m_a aránya adja a hasonlóság arányát."


Legyen

p - a keresett hasonlósági arány.


Az idézett mondat alapján

p = m_a/m"_a


Mivel

m"_a = 2*Tm'/m'_a

és

m'_a = 2*Tm/m_a

ezeket behelyettesítve a p képletébe adódik, hogy


p = Tm/Tm'

========

ahol

Tm - az m_a, m_b, m_c oldalú háromszög területe

Tm' - az m'_a, m'_b, m'_c oldalú háromszög területe


Így az eredeti háromszög oldalai

a = p*m'_a

b = p*m'_b

c = p*m'_c

========


Tehát a kiinduló magasságokból szerkesztett háromszög területének (Tm) és az ennek magasságaiból szerkesztett háromszög területének (Tm') aránya (is) megadja a hasonlósági arányt.


Vagyis a Heron képlet kétszeri alkalmazásával is megkapható az arányossági tényező, nem kell további magasságokat számolni. Ennek a számításos feladatoknál lehet jelentősége.


Ezek után könnyen megválaszolható a háromszög területének számítására vonatkozó kérdés.

Az arányosság miatt az eredeti háromszög területe az arányossági tényező négyzetével arányos, vagyis

T = p²*Tm'


Egy megjegyzés, ami nem kapcsolódik közvetlenül a feladatokhoz.

A számolgatás közben egy számomra érdekes összefüggésre akadtam.

Egy háromszögbe írható kör sugara (r) a három magasságának ismeretében az

1/r = 1/m_a + 1/m_b + 1/m_c

képlettel számítható.

(A magasságok reciprok összege egyenlő a beírt sugár reciprokával)


Természetesen a linkeken található más meggondolással készült megoldások ugyanolyan jók, mint az általam felvázolté, és külön köszönet Száldobágyi mester ábráiért. (Elnézést a személyeskedésért. :-))


Remélem, nem haszontalan ez kis gyűjtemény.


DeeDee

**********

2014. dec. 7. 02:01
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2014. dec. 7. 19:45