Egy karalábé ára 0,40 euróval emelkedett, igy a vásárló 4 euróért 5 darabbalk kevesebb karalábét tudott venni. Állapitság meg egy karalábé új árát?


2015. okt. 16. 16:06
 1/5 anonim válasza:
Szeretem a karalábét.
2015. okt. 16. 16:56
 2/5 anonim ***** válasza:

új ára: 0,8 euró

régi ára: 0,4 euró


egyébként tudok hozni 0,3 euróért

10db-tól 0,2-ért

2015. okt. 16. 17:01
 3/5 anonim ***** válasza:

x ár

y darab


x*y=4

(x+0,4)*(y-5)=4


xy=4

x-t kifejezd az egyenletből -> 4/y


(x+0,4)*(y-5) = 4

x + 0,4 = 4 / (y-5)

4/y + 0,4 = 4 / (y-5) szorzod az egészet y-nal

4 + 0,4y = 4y / (y-5) szorzod az egészet (y-5)-tel

4(y-5) + 0,4y(y-5) = 4y zárójel felbont

4y - 20 + 0,4y^2 - 2y = 4y rendezed az egyenletet

0,4y^2 - 2y - 20 = 0


Na innentől oldd meg másodfokú egyenlet megoldóképletével aztán helyettesítsd vissza, amelyik számmal értelme van (y nyilván nem lehet negatív, mert az a darabszám), helyettesítsd vissza és kész.

2015. okt. 16. 21:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Azért két ismeretlen nem kell, ha eredetileg X volt az ára akkor 4/x karalábét tudott venni, utána pedig 4/(x+0.4)-et.


4/x-4/(x+0.4)=5 beszorozzuk x(x+0.4)-gyel ami !=0 mivel x>0

1.6=5x(x+0.4)

5x^2+2x-1.6=0


Hopp de szép számok lesznek ebből :) Másrészt meg ilyen infláció nem volt már jó régen :D

2015. okt. 20. 01:29
 5/5 anonim ***** válasza:
Kezdő közgazdászok kifejthetik a negatív megoldás értelmét, valami ilyesmi: az árus tartozik nekem 4 euróval, ad helyette 5 káposztát, miután a karalábé ára felére esik vissza, már 10 káposztát kell adjon nekem hogy ugyanott legyünk...
2015. okt. 20. 01:40