Ha van egy erősebb es egy gyengébb rugó, melyiknek lesz nagyobb a rugalmas energiája?


2015. okt. 11. 13:50
 1/3 anonim ***** válasza:
Az erősebbnek.
2015. okt. 11. 14:38
 2/3 anonim ***** válasza:

Attól függ, melyiket mennyire nyújtod meg.

Ha nem nyújtod meg, akkor mindkettőnek nulla.

2015. okt. 11. 15:21
 3/3 bongolo ***** válasza:
100%

Mindkét előző válasz lehet jó, de van még több lehetőség is. Úgy értem, hogy a kérdés nem teljes, valamit kihagytál belőle. Attól függően, hogy milyen adat van még a kérdésben, más-más lesz a válasz:


1) Ha az van benne, hogy azonos hosszúságúra nyújtod meg:

akkor az erősebb rugónak nagyobb a rugalmas energiája.


2) Ha az van benne, hogy azonos munkát fektetsz bele a megnyújtásba:

akkor mindkettőnek egyforma lesz a rugalmas energiája.


3) Ha az van benne, hogy teljes erővel nyújtod őket: (vagyis azonos erővel nyújtod mindkettőt)


Ez a legizgalmasabb eset.

Az első rugó legyen az erősebb, annak D₁ a rugóállandója, a gyengébbé D₂.

D₁ > D₂

Ha F erővel nyújtjuk mindkettőt:

F = D₁·x₁ = D₂·x₂

Egyértelmű, hogy az erősebb rugót kevésbé tudjuk kihúzni, x₁ < x₂


A rugalmas energiák

E₁ = 1/2·D₁·x₁² = 1/2·D₁·x₁·x₁ = 1/2·F·x₁

E₂ = 1/2·D₂·x₂² = 1/2·D₂·x₂·x₂ = 1/2·F·x₂


Ilyenkor mivel x₁ < x₂, ezért E₁ < E₂, szóval az erősebb rugó energiája lesz a kisebb!!

2015. okt. 11. 23:34