Kilencedikes fizika feladat segítség?


A következő két feladatban kérném hozzáértők segítségét!A megoldásokat kérném,hogy magyarázattal írja le a kedves illető,hogy meg is értsem.Előre is köszönöm,ha valaki képes időt szánni rám!


Egy vonat útjának felét 1,5-ször nagyobb sebességgel tette meg,mint a második felét.Az egész út átlagsebessége 43,2 km/h.Mekkora volt a vonat sebessége útjának első,illetve második részén?



Egy teherautó először 3 órán át 80km/h,azután 3 órán át 50 km/h sebességgel halad.

Átlagsebesség=?

Hol van a teherautó az indulás után 4 órával?Mekkora eddig az átlagsebessége?

Mikor van az autó az indulás helyétől 310 km távolságban?


2015. okt. 5. 17:53
 1/1 anonim ***** válasza:

A második feladat olyan könnyű hogy Jóska bácsi aki a mezőn kaszál is meg tudja oldani. Csak józan paraszti ész kell hozzá.Nem foglalkozok vele. Ha ezt nem tudod akkor az elsőt hogy fogod megérteni?


Az első feladat:

s=v*t azaz az utat megkapjuk a sebesség és az idő szorzataként. (megfelelő mértékegység esetén)


Az út első fele: I.) s/2=v1*t1; (v1 az út első felére értett sebesség v2 a másodikra)

második II.) s/2=v2*t2;

De a feladat szövege szerint v1=1,5*v2 ezért a I.) egyenlet:

s/2=1,5*v2*t1 ; ezt rendezzük osztunk 1,5-el:

s/3=v2*t1;

Adjuk össze I,)-et és II.) egyenleteket:

s/2+s/3=v2*t2+v2*t1; jobboldalon kiemelünk v2-őt és baloldalon összeadjuk a törteket:

III.) 5S/6=v2*(t1+t2)

A feladat második mondata a teljes útra írja:

IV.) S=43,2km/h*(t1+t2); Az egyszerűség kedvéért a km/h mértékegységet lehagyom de nem felejtem el !

Ezután fogjuk a III.)egyenletet és osszuk el a IV. egyenlettel (baloldalt a baloldallal jobb oldalt a jobb oldallal !)


5/6=v2/43,2km/h; szorzom 43,2-vel:

V2=43,2*5/6;

v2=36km/h és mivel v1=1,5*v2 ezért:

v1=54km/h.

Ennyi..

2015. okt. 5. 19:04