Jóska kerékpárral ment meglátogatni nagymamáját. Amikor az út kétharmad részét megtette, defektet kapott. Az út hátralévő részén kénytelen volt tolni kerékpárját. Tovább lent?

Így az egész utat kétszer annyi idő alatt tette meg, mintha végig biciklizett volna.Hányszor akkora volt az átlagsebessége kerékpáron, mint gyalog?
2015. okt. 4. 13:49
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

M e g g o n d o l á s :

Ha 2-szer annyi ideig ment volna biciklivel, akkor 6/3-nyi utat tett volna meg.

Így viszont, 3/3-nyi utat tett meg 2-szeres idő alatt.

Ebből 1/3-nyi út okozta, hogy 6/3-2/3=4/3-nyival lett több az idő. Ha az 1/3-nyi utat 4/3-nyi idő alatt tette meg, akkor 4-szer lassabban gyalogolt, mint biciklizett.


V á l a s z :

Kerékpározva 4-szer nagyobb volt az átlagsebessége, mint gyalogolva, a kerékpárt tolva.


E l l e n ő r z é s :

Ez számpéldával is igazolható.

60 km utat 20 km/órás biciklizéssel 3 óra alatt tesz meg valaki.

Ha a táv 2/3-ánál defektet kap, akkor 60*(2/3) = 40 km-t biciklizett. 20 km/órás átlagsebesség esetén ehhez 40/20=2 óra kellet.

A hátralévő távon, negyedakkora sebességgel, tolja a kerékpárt. A 60-40=20 km megtételéhez, 20/4=5 km/órás sebességgel 20/5= 4 óra kell.

Így, 2 órát biciklizett, 4 órát gyalogolt: 2+4=6 óra alatt tette meg az utat.

Végigbiciklizve ehhez 3 óra kellett, ami fele idő.


Természetesen, bármilyen távra és bármilyen sebességű kerékpározással is számolhatunk.

2015. okt. 5. 11:10