Egy jel alak változásához hogyan kell változtatni a paramétereket?


Van egy x(t) jelem.

Ha ezt a jelet el akarom jobbra tolni 4-el, és összenyomni 3-szorosára (a magassága maradjon ugyanakkora, csak harmad annyi helyre férjen el ugyanaz a jelrész), akkor hogyan kell az "a" és "b" paramétereket változtatni y(t)=x(a-bt) esetén?


2015. okt. 3. 15:19
 1/7 A kérdező kommentje:
Ez ennyire nehéz és senki nem tudja, vagy nem jár errefelé olyan ember, aki ezt tudná, és válaszolna? :(
2015. okt. 3. 21:22
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok képes a kérdés értelmezésére...
2015. okt. 4. 10:35
 3/7 anonim ***** válasza:

[link]


Ez alapján már értem. Ha jól számolom, a=-4 és b=3, de ez esetben megfordul a jel, visszafele lesz lejátszva. Ezt elkerülendő y(t)=x(3t-4) lenne.

2015. okt. 4. 13:48
 4/7 A kérdező kommentje:

A 3t világos, a 6 egységnyi hely helyett most csak 2 helyet foglal el, ami harmad része.

A -4-es eltolás miért -4? H összenyomjuk, akkor nem a közepe mentén nyomjuk össze? Tehát ha középen marad az összenyomott jel, onnan csak 2-t kell balra tolni, nem?

2015. okt. 5. 21:09
 5/7 anonim ***** válasza:

Az a –4 szerintem +4, a b = 3 stimmel.


Mivel helyettesítési értékeket könnyen le tudsz olvasni, ezért szerintem ellenőrizheted is.


Másrészt nincs olyan a, amivel az ábrán látható jel páros függvény lenne, tehát egyértelműen látszik, hogy megfordul a jel, így a +3 előjele is biztos.


> „Tehát ha középen marad az összenyomott jel, onnan csak 2-t kell balra tolni, nem?”

Az y(t)-ben most nem így vannak a paraméterek, hogy y(t) = x(–b*(t + a)).


Próbálgass, hogy mi történik például a sin(a*x + b) függvénnyel, ha különböző a és b értékeket írsz be. Itt egyből látsz grafikonokat, ez alapján (mármint hogy játszol vele) érted meg legjobban:

[link]


De ezek se rossz linkek:

[link]

[link]

2015. okt. 5. 22:35
 6/7 A kérdező kommentje:

még mindig nem tiszta, hogy miért +4 az eltolás, azaz B értéke. :/

Ebben az alakban: y(t)=x(a-bt)

mennyi az 'a' és 'b' paraméter értéke a feladatot tekintve akkor?

a=3, b=4 ?

2015. okt. 7. 12:48
 7/7 anonim ***** válasza:

Fordítva:

a = 4, b = 3.


És ugye ebben az is benne van, hogy tükrözöd, azaz nem simán összenyomod (mert a b előtt van egy '–' jel.).

2015. okt. 7. 16:44