El tudnátok mondani ezeket mikor használjuk?


Nem az van, hogy nem figyeltem vagy ilyesmi, hanem hogy orosz fizika tanárunk van és egy kis akcentussal rendelkezik. Próbáltam értelmezni amit mond, de nem értettem, mert olyan nem összefüggő mondatokat alkot. Szóval 5 képletet kéne elmagyarázni mikor használjuk hálás lennék!

1. a=delta s/delta t

2. s=a*t (a négyzeten)/2

3. s=v0*t+a*t (a négyzeten)/2

4. v=a*t

5. v=v0+a*t


2015. szept. 30. 23:31
 1/3 anonim ***** válasza:

1. a = Δv/Δt

A gyorsulás definíciója. Egységnyi időre eső sebességváltozás. De nem s, hanem v a sebesség.


2. s = a*t^2 /2

Négyzetes úttörvény. Nulla kezdősebességű egyenletesen gyorsuló mozgás út-idő törvénye. Eszerint a megtett út egyenesen arányos az eltelt idő négyzetével.


3. s = v0*t + a*t^2 /2

v0 kezdősebességű egyenletes gyorsuló mozgás úttörvénye.


4. v = a*t

Egyenletesen gyorsuló mozgás sebességtörvénye. Eszerint a sebesség egyenesen arányos az eltelt idővel, az 'a' arányossági tényező a gyorsulás, ami állandó.


5. v = v0 + a*t

v0 kezdősebességű egyenletesen gyorsuló mozgás sebességtörvénye.

2015. okt. 1. 08:51
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezek a képletek, fogalmak az egyenes vonalú egyenletesen gyorsuló mozgásra vonatkoznak.


Az első szerintem "a = delta v / delta t" lesz.

Ez a gyorsulás definíciója.

Egységnyi idő alatt bekövetkező sebességváltozás.

Azt adja meg, hogy egységnyi idő alatt (1 s) mennyivel és milyen irányban változik meg a sebesség.


A "delta" előtag (kis háromszög) mindig valamilyen változást jelent. Esetünkben a "delta v" az új pillanatnyi sebesség és a régi (kezdeti) pillanatnyi sebesség különbsége.

Ha pl. v0 = 5 m/s és v1 = 10 m/s, akkor delta v = v1 - v0 = 5 m/s.


A megtett út általános képlete:

s = v0 * t + a/2 * t^2

(ez a 3. képleted)

ahol "v0" a kezdősebesség, "t" az eltelt idő, "a" a gyorsulás.


Ennek van két speciális esete:

a) a gyorsulás 0, ekkor egyenes vonaló egyeneletes mozgásról beszélünk: s = v * t

(ezt valószínűleg korábban már tanultátok)

b) a kezdősebesség 0, ekkor az összeg első tagja elhagyható: s = a/2 * t^2

(magyarázat: v0 = 0 -> v0 * t = 0)

(ez a 2. képleted)

Megjegyzés: 0 kezdősebesség = álló helyzetből indul


A 5. képlet: v = v0 + a * t

Ezzel tudod meghatározni, hogy "t" idő elteltével mekkora lesz a pillanatnyi sebesség.

"v0" volt kezdetben, és "a" a gyorsulás. A gyorsulás lehet negatív is, például fékezéskor.


Ennek szintén vannak speciális esetei:

a) a gyorsulás 0, ekkor szintén egyenes vonalú egyenletes mozgás van: v = v0, azaz a sebesség állandó

b) a kezdősebesség 0, ekkor v = a * t

2015. okt. 1. 08:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm!! Sokat segítettetek!
2015. okt. 1. 23:13