Fizika. Milyen sebességgel kell mozognia egy részecskének, hogy mozgási energiája a nyugalmi energia kétszerese legyen? (relativisztikus dinamika)

2015. szept. 28. 18:17
 1/6 anonim ***** válasza:

(m*v^2)/2 = 2*m*c^2

v = gyök(4*c^2)

Behelyettesíted, kiszámolod.

2015. szept. 28. 18:40
 2/6 anonim ***** válasza:
Az előző biztosan nem jó
2015. szept. 28. 23:07
 3/6 anonim ***** válasza:

Első válaszoló írta:


" (m*v^2)/2 = 2*m*c^2

v = gyök(4*c^2)

Behelyettesíted, kiszámolod."


Ez épp 2c. Szerintem nem ok, de ha minden igaz akkor Einstein szerint sem ok! :-)


Le is kell vezetni a relativisztikus tömegnövekedést Lorentz trafóval, vagy elég az eredmény?


Szerintem:


[link]



m=m0*1/(gyök(1-v^2/c^2))


ahol m0 a nyugalmi tömeg a gyök meg négyzetgyök.


meg kellene oldani az alábbi egyenletet:


1/2*m0*1/(gyök(1-v^2/c^2)) *v^2=2*m0*c^2


nekem ennyi jött ki:


c=1.029085514*v


azaz kb a vénysebesség 97.173%-val kell mennie.

2015. szept. 28. 23:37
 4/6 anonim ***** válasza:
A mozgási energia fent látható összefüggése ilyenkor már nem használható. Ehelyett azt keressük, hogy milyen sebességnél lesz a teljes energia relativisztikus kifejezése (amelyben van nyugalmi+mozgási) a feladat szerint a nyugalmi energia háromszorosa.
2015. szept. 28. 23:51
 5/6 anonim ***** válasza:

ettől tartottam én is, hogy nem használható, amit írtam... :-(


Hogy lesz akkor pontosan?

2015. szept. 29. 00:29
 6/6 anonim ***** válasza:

Én is rossz megoldást írtam tényleg nem jó, mert nem 1/2mv^2 ekkora sebességeknél...



Bocsánat a hibámért!


Idézet:


"Nem ilyen egyszerű a helyzet a mozgási energia esetén, mert itt el kell búcsúznunk a megszokott mv2/2 alaktól és helyette a következő formulát kell használnunk: Emozgási=mc2-m0c2, ahol m ismét a relativisztikus tömeget, m0 pedig a nyugalmi tömeget jelöli. Az mc2 kifejezést teljes energiának szokták nevezni, míg az m0c2 neve nyugalmi energia."


idézet innen származik:


[link]

2015. szept. 29. 00:37