A Coriolis erő ha egyszer képzeletbeli, akkor miért személyesítik meg rendszeresen?
A földi érzékelő számára "olyan, mintha" irányt változtatna pl. a szél. De közben simán egyszerűen a földi "test" gázolja keresztbe a szél irányát...
Azt hiszem úgy is kérdezhetném (csak úgy senki se kattintana rá), hogy a forgó vonatkoztatási rendszerre tulajdonképpen mi a rákért nem használható a newtoni fizika?? (és ez messzebbre is vezetne...)
Van nyomási grádiens erő, van gravitációs erő, van súrlódás és van centripetális erő. Kell ennél több a mi kis passzát szelünkhöz?
Az alábbi mondatot én valahogy így tartanám értelmezhetőnek: "A szél kinetikus energiáját a Föld forgási energiája súrlódáskor módosítja, ezért blablabla"
ehelyett:
"[A passzát szél] irányát a Coriolis erő változtatja, ezért blablabla"
ezt most épp wikin olvastam de kanonikusabb helyeken is rendszeresen olvasni ilyet...
Hát nem egy hatalmas kapufa így használni ezt a fiktív terminust?
Akkor tudnám értelmezni, ha egy fölösleges és megtévesztő rövidítése lenne a "centripetálisan mozgó test felületi súrlódásá"-nak, de tudtommal nem ez a dolog szándéka.
Valaki tudná ismertetni velem a használat/létjogosultságát?
nem, tényleg létezik ez az erő, ha nem is az egész jelenség ebből áll, ugyanis ha valami kisebb sugáron mozog,tehát ezesetben mondjuk a ctpt erővel szemben végez munkát, akkor a sebessége megnő, ezt gyakran tanítják úgy, mit a perdületmegmaradás törvényét.
Tehát valójában nem csak egy látszólagos erőről van szó.
természetesen ez csak akkor érzékelhető, ha a mozgásnak van É-D-i összetevője.
Attól még látszólagos erő, ezt az általános relativitáselmélet írja le.
Azért van létjogosultsága, mert a mindennapi problémák és feladatok során tökéletesen megfelelőek a klasszikus (pl. newtoni) fizikai számítások, és nem kell parciális differenciál-egyenleteket megoldanunk.
A newtoni fizika egyébként használható forgó vonatkoztatási rendszerre, pont azért van ott a centrifugális erő és a Coriolis-gyorsulás, hogy tudjál számolni. Ezek az erők éppen azért képzetesek, mert csak ebben az egyszerűsített rendszerben jelennek meg, a matematika "melléktermékei".
A "fiktív terminus" használatának az az előnye, hogy egyetlen névvel lehet utalni egy egyébként csak hosszabb leírással meghatározható fogalomra, jelenségre. A tehetetlenség szót használjuk a tömegpontrendszer impulzusának megmaradásából eredő olyan hatásra, ami miatt annak megváltoztatásához erő kifejtése szükséges. Súlynak nevezzük azt az erőt, amellyel a test az alátámasztását vagy felfüggesztését terheli. Stb. Egyszerűbb így mondani.
Annál is inkább célszerű a Coriolis-hatást ezen a néven említeni a részletes leírása helyett, mert a fent látható kicsit részletes leírás téves. A Coriolis-hatás nem kötődik a súrlódáshoz, épp ellenkezőleg. Az északi trópusi öv passzátszelei észak felől indulva nyugat felé hajlanak el, pedig a Föld forgása kelet felé térítené el őket, ha a levegőt a talaj elmozdulása sodorná magával.
Egészen másról van szó. A Coriolis-hatás minden formája abból ered, hogy egy adott kerületi sebességgel körmozgást végző test, amikor a pálya sugara megváltozik, megtartja a kerületi sebességét. Ennek következményeként viszont megváltozik a szögsebessége. Ha a pályasugár nő, a test nagyobb íven mozog, akkor lemarad. Csökkenő pályasugár esetén, kisebb körívre kényszerítve a test sietni kezd a korábbi szögsebességéhez képest. Ez szimpla geometria, nem kell semmilyen speciális fizikai hatásra gyanakodni.
A passzátszél az álló Földön a Ráktérítőtől az Egyenlítő felé, északról délre haladna. A Föld gömbölyű, ezért ezzel a mozgással a légtömeg távolabb kerül a Föld forgástengelyétől. Nő a pályasugár, tehát a légtömeg lemarad. Ez azt jelenti, hogy a forgó Földön a légtömegnek a Ráktérítőnél felvett kerületi sebessége az Egyenlítőnél – a tengelytől távolabb – csak kisebb szögsebességet tesz lehetővé, vagyis a légtömeg nem követi a földfelszín nyugat-kelet irányú elmozdulását, lemarad. Azaz a felszínhez viszonyítva nyugati irányban mozdul el. Minél nagyobb a forgástengelytől mért távolságban bekövetkező változás, annál erősebb ez az eltérítő hatás. Az Egyenlítő felett tehát lényegében megszűnik, épp ezért szélhámoskodás az olyan videó, amely a lefolyó vízörvényének megváltozott forgását demonstrálja már pár száz méteres távolság megtétele után az Egyenlítő két oldalán.
A Coriolis-hatást azért nem célszerű Coriolis-erőnek hívni, mert egy olyan vonatkoztatási rendszerben, amelyben igaz a tehetetlenség törvénye, erőt csak egy test hozhat létre. A világunkat egy ilyen vonatkoztatási rendszerben nézzük, és a körhintán eldobott labda vagy a passzátszél eltérítését láthatóan nem egy test által kifejtett erő okozza. Igaz, hogy egy ilyen rendszerben nézve a labda és a szél is egyenes pályán mozog. Viszont az elnevezés ezért félrevezető lehet.
Gyorsuló vonatkoztatási rendszerben, és ennek minősül a forgó rendszer is, valóban létrejöhet "a semmiből" erő, mint például a tehetetlenségi erő, a centrifugális erő, és a Coriolis-erő is. Mi a Földön állva a csillagok közötti hatalmas, mozdulatlan teret tekintjük a vonatkoztatási rendszerünk alapjának, de szűkebb környezetünkben egy a Földdel együtt forgó vonatkoztatási rendszert veszünk alapul, amelyben valóban létrejöhet erő test közvetlen hatása nélkül is. De akkor ezt valódi erőnek kell vennünk, nem képzeletbelinek, mert a hatásuk alá került testek nagy erőket tudnak kifejteni más testekre, teljesen valóságosan. A tehetetlenségi erő is ilyen. Az említett relatívitáselmélet egyik tézise pont azt állítja, hogy egy ilyen "fiktív", de nagyon is működő erőtér tapasztalati úton nem különböztethető meg a tömegvonzás által létrehozott gravitációs erőtértől. Vagyis lehet, hogy fiktív, de egyáltalán nem csak a képzeletben létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!