Hogyan kell megoldani ezket a mértani sorozatos feladatokat? (nem házi feladat csak egyszerűen nem tudom megoldani)


1. Mértani sorozat első három tagjának összege 19 reciprokaik összeg 19/36. Hanyadik tagja a sorozatnak a 20.25?

2. Mértani sorozat első három tagjának összege 26 ugynezek szorzata 216. Melyik ez a sorozat?

3. 10 éves életbiztosítás havi díja 6000 ft. abiztosító évi 6%-os kamatot biztosít az addig felhalmozott összegre. A kamat jóváírása havonta történik az éves kamatláb 1/12-ével számolva. Mennyi pénzhez jutunk így a 10 év elteltével?


2015. szept. 28. 15:47
 1/2 Biros válasza:

1.

a + a*q + a*q^2 = 19

1/a + 1/(a*q) + 1/(a*q^2) = 19

2 ismeretlenes egyenletrendszer. Egyikből kifejezed az egyik változót a másikkal, majd visszahelyettesíted a másikba.


2.

a + a*q + a*q^2 = 26

a * a*q * a*q^2 = 216


3.

Na ebben én sem vagyok olyan erős. Havonta kapsz 6/12 = 0.5%.

Tegyük fel, hogy valamikor a hónapban befizeted az összeget, és a hó végén van az elszámolás.

1. hónap vége 1.005 * 6000

2. hónap vége 1.005 * (6000 + 1.005 * 6000)

3. hónap vége 1.005 * (6000 + 1.005 * (6000 + 1.005 * 6000))

120. hónap: na erre nem tudom, hogy van-e általános képlet

Találtam egy ilyet a neten:

[link]

a 4. pontban leírt lesz szerintem az, ami ide vág:


FV(a)= C * (1 + r) *((1 + r)^n-1)/r


Ahol

C a rendszeresen befizetett összeg = 6000

r a kamat = 0.005

n a kamat periódusok száma = 120 hónap

2015. okt. 2. 10:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ sokat segítettél :) így mostmár értem :)
2015. okt. 2. 17:34