Egy hivatalban felhalmozódnak az elintézetlen akták. Feldolgozásukkal megbíznak két ügyintézőt: az egyik 8 nap alatt, a másik 12 nap alatt végezne a papírhalommal. Állításuk szerint együtt 5 napnál végeznek. Igazuk van-e? Válaszát indokolja!

.
2010. márc. 14. 11:57
 1/3 anonim ***** válasza:

A munka=x. Az egyik ember egy nap alatt x/8 részt végez el, a másik x/12-t. Együtt x/8+x/12= 3x/24+2x/24 = 5x/24 részt végeznek egy nap alatt.

Azt állítják, hogy 5x/24 = x/5.

25x/120 > 24x/120. Tehát 5 nap nem elég kettejüknek.

2010. márc. 14. 12:41
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi
2010. márc. 14. 13:52
 3/3 anonim válasza:

am nem ugy van,ha x/8+x/12=x/5

közös nevezővel:15x/120+10x/120=24x/120 /szorzod 120-al

akk:15x +10 X=24x

25x > 14x

és 25 x-et dolgoznának,de csak 24x-et kell,tehát nem pont az 5. napon de elvégzik a munkát

2010. márc. 14. 14:24