Matek segitseg nagyon fontos!?


bence katona.

Ezt irta öccsének: majdnem ezren vagyunk létszàmuk szàmjegyeinek összege osztható 10- el .7-es csoportokba osztva lakunk egy.egy sàtorban de az utolso sàtorban csak 6-an laknak.az ebédnél egy egy asztalnàl 6-an ültünk, az utolso asztalnal viszont csak 5 katona volt.

Kedden a folyón való àtkelést gyakoroltuk, 5 ösével szàlltunk egy egy csónakba, de így az utolso csonakba 4 fő került.

Hàny katona vett részt a gyakorlaton?



2015. szept. 22. 17:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

V á l a s z :


839-en vannak.


E l l e n ő r z é s :


8+3+9=20, ez maradék nélkül osztható 10-zel.

839/7 = 119 és a maradék 6.

839/6 = 139 és a maradék 5.

839/5 = 167 és a maradék 4.


G o n d o l a t m e n e t :


5-tel, maradék nélkül, az 5-re és 0-ra végződő számok oszthatók.

A katonáknál 4 a maradék (csónak), vagyis, ha 1-gyel nagyobb lenne a létszámuk, akkor az 5-tel osztható lenne. (4+1=5)

Vagyis az utolsó számjegynek 4-nek, vagy 9-nek kell lennie, mert ezeket 1-gyel növelve 5-re, illetve 0-ra végződő számot kapunk, ami osztható 5-tel.


6-tal, maradék nélkül, azok a páros számok oszthatók, amelyek számjegyeinek összege 3-mal osztható.

A katonáknál 5 a maradék (asztal), vagyis, ha 1-gyel nagyobb lenne a létszámuk, akkor az 6-tal osztható lenne. (5+1=6)

Mivel annak párosnak kell lennie, az utolsó számjegy 4 és 9 közül csak a 9-es lehet, mert ahhoz 1-gyet adva 0-ára végződő számot kapunk. A 4-hez 1-et adva 5-re végződő számot kapunk, ez páratlan.


7-tel azok a számok oszthatók, amelyeknél az utolsó számjegy elhagyásával kapott számból az utolsó számjegy kétszeresét levonva, 7-tel osztható számot kapunk.

A katonáknál 6 a maradék (sátor), vagyis, ha 1-gyel nagyobb lenne a létszámuk, akkor az 7-tel osztható lenne. (6+1=7)

Az utolsó szám 9. Ha ehhez 1-et adunk, akkor 0-ra végződő szám lesz. A 7 oszthatósági vizsgálatánál ennek 2-szerese is 0, tehát nem vonunk le semmit az első két számjegyből, azaz, annak 7-tel oszthatóknak kell lenniük.


70, 77, 84, 91, 98 osztható 7-tel.

Mivel majdnem 1000-en vannak (a feladat szerint, valójában még majdnem 900-an sincsenek), felülről kezdjük a vizsgálatot.


980-1=979. 9+7+9=25 nem osztható 10-zel.


910-1=909. 9+1+0=10, osztható 10-zel.

910 osztható 5-tel.

910 nem osztható 6-tal (bár páros, de 9+1+0=10, és 10 nem osztható 6-tal)


840-1=839. 8+3+9=20, osztható 10-zel.

840 osztható 5-tel.

840 osztható 6-tal (páros, és 8+4+0=12, és 12 osztható 6-tal)

840 osztható 7-tel (84 – 2*0 = 84, és 84/7=12, osztható 7-tel)

2015. szept. 23. 00:38
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm
2015. szept. 23. 07:09
 3/6 tatyesz ***** válasza:

Kicsit egyszerűbben is kijöhetett volna:


Ha eggyel többen lennének, akkor oszthatóak lennének 5-tel, 6-tal és 7-tel is, tehát osztható 5*6*7=210-zel. 210 többszörösei is oszthatók 210-zel, 1000-nél kisebb 210*4=840. Most kivonom azt az 1-et, amit az elején hozzáadtam: 839.

2015. szept. 23. 10:36
 4/6 A kérdező kommentje:
De a 839 nrm osztható 10-el mara
2015. szept. 23. 17:59
 5/6 tatyesz ***** válasza:
De a számjegyeinek összege igen.
2015. szept. 23. 19:06
 6/6 A kérdező kommentje:
Koszi segitenel a tori haziban is? Leirom privibe
2015. szept. 23. 19:09