Gonzalo95 kérdése:

Mit javasoltok? (matematika-tanítás)

Arról lenne szó, hogy egy 20 perces tanóra keretében kellene egy rövid anyagot összeállítani és mint egy tanár, ezt be kell mutatni a többieknek interaktív módon. Itt jön a bökkenő, hogy a többiek nem matek szakosok. Milyen témakör lenne a legalkalmasabb? Esetleg van valakinek valami egyéb ötlete? Ezt ti, hogy oldanátok meg?

2015. szept. 22. 16:32
 1/8 anonim ***** válasza:

Hányadik osztályos vagy?

De a legkönnyebb és legérhetőbb a Halmazok!

2015. szept. 22. 16:51
 2/8 anonim ***** válasza:
A felhasználó névből ítélve, már egyetemista lehetsz. Én a helyedben a matematika érdekes részeit mutatnám meg, meg a sokáig megoldatlan problémákat. Esetleg a differenciálás jelentését, vagy pár szép polárkoordinátás görbét.
2015. szept. 22. 16:57
 3/8 anonim ***** válasza:

Vagy Pitagorasz tétel! Ezt kifejtem neked!


Bármely derékszögű háromszög leghosszabb oldalának (átfogójának) négyzete megegyezik a másik két oldal (a befogók) négyzetösszegével. Tehát: ha egy háromszög derékszögű, akkor a leghosszabb oldalára emelt négyzet területe a másik két oldalra emelt négyzetek területének összegével egyenlő.

A szokásos jelölésekkel (c az átfogó): a^2 + b^2 = c^2.

A Pitagorasz-tétel másik megfogalmazása:


Tetszőleges derékszögű háromszögben a befogók fölé írt négyzetek területeinek összege megegyezik az átfogó fölé írt négyzet területével.

Bizonyítás: A tétel bizonyításában felhasználjuk azt az euklideszi axiómát, hogy "Ha egyenlőkből egyenlőket veszünk el, akkor a maradékok is egyenlők."


A tétel megfordítása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

(nem azonos magával a Pitagorasz-tétellel):


Ha egy háromszög két oldalhosszának négyzetösszege egyenlő a harmadik oldal hosszának négyzetével, akkor a háromszög derékszögű.

Ugyanez más megfogalmazásban:


Ha a, b és c pozitív számokra igaz, hogy a^2 + b^2 = c^2, akkor van olyan háromszög, amelynek ekkorák az oldalai, és a háromszög derékszögű (c az átfogó).

Az alábbiak akkor igazak, ha a szabály szerint, c-vel jelöljük az átfogót.



Példák:

1. Egy derékszögű háromszög befogói a és b, míg átfogója c. Számítsd ki az ismeretlen oldal hosszúságát!

a=68cm b=51cm c=?

a=75 mm, b=18 cm c=?

a=6,5cm b=4,2cm c=?

2, Rajzolj egy derékszögű háromszöget aminek az átfogója 13cm hosszú,és az egyik befogója 5cm! A másik befogót X-el jelöljük! A feladat számold ki az X értékét!

3,Derékszögű háromszög-e vagy sem? ABC háromszög oldalai: 15cm,36cm,illetve 39cm hosszúak!

4,Megadjuk a háromszög oldalait. Melyik háromszög nem derékszögű?

A, 9m,12m,5m

B,8m,10m,14m

C,7m,24m,25m

(itt a helyes a B)



Összeállítottam neked! :)

2015. szept. 22. 17:07
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem véletlen, hogy mindenki további információkat kér. Ha én jól értem a feladatodat, akkor ezt javasolnám megnézésre:

[link]

Nem matematikusoknak is érdekes lehet ez:

[link] #chapter/28913

2015. szept. 22. 17:31
 5/8 Tom Benko ***** válasza:
Rengeteg izgalmas téma van. Pl. mit szólnál a logika a hétköznapokban címűhöz? De rengeteg izgalmas téma van. Titkosítás, vagy a fraktálok, de lehet például topológia (sok szép elemi, de meglepő dologgal) is. Mi az, ami érdekel?
2015. szept. 23. 14:23
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Igen, egyetemre járok, matematikát hallgatok. Ez egy pedagógiai tantárgy és az a probléma, hogy a többiek nem matekosok, de viszont az órának interaktívnak kell lennie. Pont ezért a Pitagorasz-tétel jónak tűnik.
2015. szept. 23. 18:24
 7/8 A kérdező kommentje:
Tom Benko, a logika a hétköznapokban, itt pontosan mire gondoltál?
2015. szept. 23. 18:26
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Érvelések, érvelési hibák, érvelési típusok. Sokkoló tud lenni mindkét oldalnak, erősen figyelemfelkeltő.
2015. szept. 24. 11:40