pl: Kálium 1(k):2 elektron?#kémia #dlg
2015. szept. 22. 16:07
1/2 anonim válasza:
Az, hogy egyes héjakon hány elektron van, az független az elemektől. Igazából ez kvantumfizikai okokra vezethető vissza, amibe, ha nem akarod, nem nagyon megyek bele most.
A lényeg:
A K-héjon csak s-pálya (alhéj) helyezkedhet el: 2 elektron
Az L-héjon s- és p-pálya helyezkedhet el: 2+6=8 elektron
M-héj: s, p, d-pályák: 2+6+10=18 elektron
N-héj: s, p, d, f-pályák: 2+6+10+14=32 elektron
és így tovább, létezik O, P, Q-héj is, és vele létezhetnek további alhéjak (s, p, d, f). Ez még kb. középiskolás kategória.
2/2 anonim válasza:
Kicsit félreérthető voltam, asszem: a héjakon lévő elektronok számát abban határozza meg az elem, hogy hány elektronja van, és azzal hány héjat építhet fel, de egy héjra felvihető elektronok száma független az elemtől. Bocs az elírásért.