A Pitagorasz tételre tudnátok mondani több féle bizonyítást?

Hétvégéig kéne legalább 5féle.

2015. szept. 15. 18:03
 1/4 anonim ***** válasza:

Nekem például ez tetszik:

[link]

Bizuot van itt még ami hasznos:

[link]

2015. szept. 15. 18:59
 2/4 anonim ***** válasza:

Itt egész gyűjtemény van:

[link]

2015. szept. 15. 19:07
 3/4 Tom Benko ***** válasza:

Hm. Minden síkidom területe felírható c*l^2 alakban, ahol l egy hosszúságparamétere, c pedig egy, a síkidomra jellemző konstans. A derékszögű háromszöget a magassága két, hozzá hasonló derékszögű háromszögre osztja fel, így érvényes a T_1+T_2=T összefüggés. Válasszuk hosszúságparaméternek az átfogót. A kis háromszögek átfogói a nagy befogói lesznek. A hasonlóság miatt a konstansok megegyeznek. A területeket felírva kapjuk: cx^2+cy^2=cz^2, ahol x, y és z a háromszög két befogója és az átfogója. A konstanssal egyszerűsíthetünk. QED


Következmény: A tételben sehol nem használtuk ki az oldalakra írt síkidomok semmilyen sajátosságát, a hasonlóságot leszámítva, tehát a tételnél erősebbet bizonyítottunk, nevezetesen, hogy a derékszögű háromszög oldalaira szerkesztett hasonló síkidomok területei is teljesítik a feltételt.

2015. szept. 16. 09:14
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen az összes választ! Örök hálám mindhármotoknak!
2015. szept. 16. 16:01