Valaki segítene? Oldjuk meg az egyenletet, ha az alaphalmaz a racionális számok halmaza (A=Q)! 7 (3-a) +4a-4 (2a-8) = -2-3 (a+3)

Előre is köszönöm!
2015. szept. 13. 15:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Az egyenlet értelmezési tartománya Q ∩ R=Q. Tehát 7 (3-a) +4a-4 (2a-8) = -2-3 (a+3) után felbontjuk a zárójeleket és egyik oldalra rendezzük az ismeretlent tartalmazó kifejezéseket: 21-7a+4a-8a+32=-2-3a-9. Azaz -8a=-64. (-8)-al való osztás után a=8. Ellenőrzés:

Baloldalon kapjuk, hogy 7*(3-8)+4*8-4*(2*8-8)=-35+32-32=-35

Jobb oldalon kapjuk, hogy -2-3*(8+3)=-2-33=-35, azaz az a=8 kielégíti az egyenletet és 8 a Q elemei közé tartozik.

Sz. Gy.

2015. szept. 13. 17:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2015. szept. 13. 17:55