Kell irnom holnapra egy 10-12 mondatos fogalmazást hogy én a filmet vagy a könyvet szeretem jobban. És h mik a hátrányai meg előnyei. Semmi ötletem nincs. Segitetek? Köszi.
Szia !
Biztosan tudod, melyiket szereted jobban.
Adok pár ötletet, mit lehetne írni az egyikhez, mit a másikhoz, attól függően, melyiket választod.
Könyv:
Azért szeretem, mert olvasás közben elképzelhetem a szereplőket, az író leírása, bemutatása alapján szinte magam előtt látom őket.
Egy saját képi világot teremtek magamnak az előforduló helyszínekről, elképzelem, melyen a kor, amelyben a történet játszódik, milyen a környezet, amelyben mozognak, élnek a főhősök.
Ha történelmi regényről van szó, ez sokkal izgalmasabb feladat, meditálok olvasás közben, milyen lehetett akkor élni, hogyan viszonyultak az emberek egymáshoz, milyenek voltak az emberi kapcsolatok?
S természetesen azt is, milyen lehetett az akkori viszonyok között létezni, a mai technikai eszközök nélkül.
Milyen nagy dolog lehetett utazni repülőgépek, vonatok nélkül, lóháton, szekéren, amelyek akkor a szárazföldi közlekedési eszközöket jelentették. Esetleg gyalog vándorolni, ismeretlen országokat bejárni.
Milyen kalandokon keresztül juthattak el egyik országból, egyik földrészről a másikra ?
Az útleírások olvasása is hasonló izgalmakat rejteget.
Elképzelhetem, én mit tennék, hogyan viselkednék egy-egy veszélyes helyzetben, vadászkalandok közepette egy szafarin például.
Stb....
Film:
Filmeket nézve az ember tulajdonképpen mindent készen kap.
Nem kell azon meditálni, kit, hogyan képzelek el, milyen a világ, a környezet, amelyben a film játszódik, mert helyettem elképzelte a rendező és élethűen bemutatja azt.
Előnye, hogy egy történetet sokkal hamarabb megismerhet az ember, egy film egy hosszabb lélegzetű regényt is belesűrít 3-4 órába.
Tehát sokkal hamarabb "túl vagyok rajta", megnézem, és már jöhet is a következő.
Talán nem is kell annyit foglalkozni vele, hogy megértsem az összefüggéseket, ha jó a rendezés, a könyv, regény tartalmát, eseményeit "tálalva" kapom, mint egy jó ebédet.
Természetesen a képi világ nagyon fontos, ha szép tájakon játszódik a regény cselekménye, az operatőr ezt gyönyörűen elénk tárhatja, szépen fényképezve ez külön is élmény lehet.
Könnyebb megérteni a tartalmat, a szereplők jelleme a külsejük ábrázolásával jobban kirajzolódik előttünk.
A filmeknél a látvány sok esetben fontosabb, mint a tartalom, persze akkor az igazi, ha a kettő ötvöződik, egyik sem nyomja el a másikat.
Mindkét műfajra vonatkozóan felhívnám a figyelmedet Kölcsey Ferenc írására, entelmére, a Parainesisre, amelyet unokaöcséhez írt.
"A könyvek száma végtelen, a Te éveid pedig végesek."
Bátran vonatkoztathatjuk ezt az igaz intelmet a filmekre is.
Csak a minőségit, a jót, a kiválót válaszd, akár könyvről, akár filmről van szó, bármilyen műfajba tartozó alkotással is ismerkedsz, ezt kell szem előtt tartani !
.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!