Egy kis segítség kellene a matek háziban?!


A szöveg így szól: a pénzem harmad részén mozijegyet, 30%-án patogatott kukoricát és üdítőt vettem és még így is maradt 660Ft-om. Mennyi pénzem volt eredetileg?


Letudnátok nekem vezetni ezt a matek példát? Nem igazán boldogulok vele.

Köszönöm előre is!


2015. szept. 1. 14:32
 1/5 anonim ***** válasza:
Mutasd meg, meddig jutottál vele.
2015. szept. 1. 14:43
 2/5 A kérdező kommentje:

a 100%-ból kivontam a 30%-ot, az eredményem 70% lett. És felírtam, hogy 660 Ft + 1/3 rész=70%-al. Eddig jutottam!

Innen sajnos már nem tudom levezetni a példát, mondjuk nem tudom, hogy ideáig jó-e a gondolatmenetem...Szerinted?

2015. szept. 1. 14:52
 3/5 Horvyka válasza:

Legyen x az eredeti pénzed. Ekkor a mozijegy ára x/3 pattogatott kukorica ára x*0,3, és még marad 660 forintod.


x = x/3 + x*0,3 + 660 (szorzod mindkét oldalt 3-mal)

3x = x + 0,9x + 1980 (elveszel 0,9x-et)

1,1x = 1980 (osztasz 1,1-el)

x = 1800


Tehát 1800 forinttal küldött el anyuci randalírozni.. :)


Érthető így?

2015. szept. 1. 15:15
 4/5 Horvyka válasza:
Bocsi, a második lépésben 1,9x-et veszel el mindkét oldalból.
2015. szept. 1. 15:21
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen, már értem! Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2015. szept. 1. 15:37