Valaki tud segíteni matek háziban? 2 feladat van.


1. Robi meglátja maga előtt 17 m-re Klárát, és utána siet. Mennyi idő alatt éri utol, ha percenként 75 m-t tesz meg, míg Klára percenként 50 m-t?


2.Egy húrtrapéz egyik alapjának hossza 180%-a a szárak hosszának. A másik alap 2,5 cm-rel rövidebb, mint a szárak hosszának 0,75 része. Mekkorák a húrtrapéz oldalai, ha a kerülete 43 cm?



2015. ápr. 20. 17:42
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Robi 75 métert tesz meg 60 másodperc alatt, azaz 75/60=1,25 1,25 m/s Klára 50/60, ami kerekítve 0,83 m/s sebességgel halad. Percenként 0,42 métert farag a hátrányból Robi. 17/0,42; nagyjából 40 másodperc alatt éri utol.


2. Egyenletet kell felírni. Egyik alap: x+1,8 Másik alap: x/0,75-2,5 Azaz: x+1,8+x/0,75-2,5=43

2x/0,75-0,7=43

2x/0,75=43,7

2x=32,775

x=16,3875

2015. ápr. 20. 18:07
 2/3 |Orfeusz| ***** válasza:

1.

17+50x=75x

17=25x

x=0,68 perc

2015. ápr. 20. 18:08
 3/3 anonim ***** válasza:

2. feladat


Legyen

a - a hosszabbik

c - a rövidebb alap

b - a szár hossza


Mivel a húrtrapéz szimmetrikus alakzat, a kerülete

K = a + c + 2b


A feladat szerint

a = 1,8b

c = 0,75b - 2,5


Ezekkel a kerület

K = 1,8b + 0,75b - 2,5 + 2b

K = 4,55b - 2,5

ebből

b = (K + 2,5)/4,55


Behelyettesítve a kerületet

b = (43 + 2,5)/4,55 = 45,5/4,55

b = 10


A hosszabbik alap

a = 1,8b = 1,8*10

a = 18


A rövidebb alap

c = 0,75b - 2,5 = 0,75*10 - 2,5 = 7,5 - 2,5

c = 5


Tehát a húrtrapéz oldalai

a = 18 cm

c = 5 cm

b = 10 cm


A kerület ellenőrzése

K = 18 + 5 + 2*10

K = 43

OK!

2015. ápr. 20. 20:51