Ha egy számból elveszünk ötöt, majd a különbséget négyzetre emeljük akkor 50-nel kevesebbet kapunk mintha a számot először emelnénk négyzetre és utána vennénk el belőle ötöt. Melyik ez a szám?2015. ápr. 20. 17:15
2/3 anonim válasza:
-2 úgy jött ki,hogy :
(x-5)^2 -50 = x^2 -5
ezt végigszámolva -2
3/3 anonim válasza:
Az első válaszoló annyi fáradságot sem vett, hogy ellenőrizze az eredményét. :-(
Legyen
n - a keresett szám
N1, N2 - a kétféle módon képzett szám
A feladat szerint
N1 = (n - 5)²
N2 = n² - 5
A feltétel
N2 - N1 = 50
Behelyettesítve
n² - 5 - (n² - 10n + 25) = 50
A zárójelet felbontva
n² - 5 - n² + 10n - 25 = 50
Összevonva
10n = 80
és
n = 8
====
Ellenőrzés
N1 = (8 - 5)²
N1 = 9
N2 = 8² - 5 = 64 - 5
N2 = 59
így
N2 - N1 = 59 - 9
N2 - N1 = 50
Stimmel! :-)