Matematika, szöveges feladat?

Ha egy számból elveszünk ötöt, majd a különbséget négyzetre emeljük akkor 50-nel kevesebbet kapunk mintha a számot először emelnénk négyzetre és utána vennénk el belőle ötöt. Melyik ez a szám?

2015. ápr. 20. 17:15
 1/3 anonim ***** válasza:
-2
2015. ápr. 20. 17:29
 2/3 anonim ***** válasza:

-2 úgy jött ki,hogy :


(x-5)^2 -50 = x^2 -5

ezt végigszámolva -2

2015. ápr. 20. 17:30
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló annyi fáradságot sem vett, hogy ellenőrizze az eredményét. :-(


Legyen

n - a keresett szám

N1, N2 - a kétféle módon képzett szám


A feladat szerint

N1 = (n - 5)²

N2 = n² - 5

A feltétel

N2 - N1 = 50


Behelyettesítve

n² - 5 - (n² - 10n + 25) = 50

A zárójelet felbontva

n² - 5 - n² + 10n - 25 = 50

Összevonva

10n = 80

és

n = 8

====


Ellenőrzés

N1 = (8 - 5)²

N1 = 9

N2 = 8² - 5 = 64 - 5

N2 = 59

így

N2 - N1 = 59 - 9

N2 - N1 = 50

Stimmel! :-)

2015. ápr. 20. 19:39