Hogy kell megoldani ezt a feladatot? (szöveges feladat)


Sosem voltam jó ebben a terület kerületes tananyagban. Hogy kell ezt a szöveges feladatot megoldani? Egyszerűen nem tudom, bocsi.


A feladat:

Egy téglalap hosszúsága kétszer akkora, mint a szélessége. Ha a szélességét 3 méterrel megnöveljük, és hosszúságát nem változtatjuk akkor a területe 24 m2 -rel nagyobb lesz. Határozd meg a téglalap eredeti hosszúságát és szélességét.



2015. aug. 31. 13:39
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

h: hosszúság

s: szélesség

t: eredeti téglalap területe

T: növelt szélességű téglalap területe

hosszúsága kétszer akkora, mint a szélessége

h=2s

t=h*s=2s*s

szélességét 3 méterrel megnöveljük, és hosszúságát nem változtatjuk akkor a területe 24 m2 -rel nagyobb lesz

(s+3)*h=T=t+24

mivel a h=2s és t=2s*s

(s+3)*2s = 2s*s+24

2s*s+6s = 2s*s+24 /kivonunk 2s*s-t

6s = 24

s = 4

mivel a h=2s

h = 2*4 = 8

Ell:

s = 4

h = 8

t = s*h = 4*8 = 32

T = (s+3)*h = (4+3)*8 = 56

t+24 = T -> 32+24=56=56

2015. aug. 31. 14:36
 2/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Az első válaszoló megoldása nagyon jó, de javasolnék egy kicsit eltérő megoldási utat, ami szerintem egyszerűbb. Az előző válaszoló jelöléseit fogom használni.

Induljunk ki abból az egyenletből, amiből az első válaszoló is:

(s+3)*h=T=t+24

felbontva a zárójelet:

s*h+3*h = t+24

mivel t = h*s, ezért

t+3*h = t+24

3*h=24

h=8

mivel 2s=h

s=4

(Azaz annak a téglalapnak a területéből, amivel kiegészítettük az eredeti téglalap területét, ki tudjuk számolni a téglalap hosszúságát.)

Bár lényegét tekintve megegyezik az első válaszoló megoldásával, számomra ez az út egy kicsit egyszerűbbnek tűnik.

2015. aug. 31. 14:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segítettek :)
2015. aug. 31. 15:22