HATÁRÉRTÉK! Elakadtam ennél a feladatnál. Segítség?


Szóval most kezdtem el tanulni a határérték számítást, és ez a feladat nem megy: a(n) = (4n+5/4n-3)^pi+n

Valaki le tudná írni nekem néhány lépésben ennek a megoldását? Nagyon megköszönném!



2015. júl. 2. 17:07
 1/2 tatyesz ***** válasza:

A kitevőben összeg van, ezért szorzattá tudod bontani:


(4n+5/4n-3)^pi+n = (4n+5/4n-3)^pi * (4n+5/4n-3)^n


Mindkét zárójelben a nevezőt és a számlálót oszd el 4n-nel:


(4n+5/4n-3)=((1+5/4n)/(1-3/4n))


Határértékben n végtelenhez tart. ((1+5/4n)/(1-3/4n))^pi esetén a zárójeles rész 1-hez tart, 1^pi=1


((1+5/4n)/(1-3/4n))^n esetében pedig az Euler-féle határértékkel kell számolni: (1+1/n)^n = e (vagy (1+x/n)^n = e^x)

2015. júl. 3. 09:41
 2/2 anonim ***** válasza:
19%
Unalmas feladat, alapok közé tartozik...
2015. júl. 4. 15:29