Szóval most kezdtem el tanulni a határérték számítást, és ez a feladat nem megy: a(n) = (4n+5/4n-3)^pi+n
Valaki le tudná írni nekem néhány lépésben ennek a megoldását? Nagyon megköszönném!
2015. júl. 2. 17:07
1/2 tatyesz válasza:
A kitevőben összeg van, ezért szorzattá tudod bontani:
(4n+5/4n-3)^pi+n = (4n+5/4n-3)^pi * (4n+5/4n-3)^n
Mindkét zárójelben a nevezőt és a számlálót oszd el 4n-nel:
(4n+5/4n-3)=((1+5/4n)/(1-3/4n))
Határértékben n végtelenhez tart. ((1+5/4n)/(1-3/4n))^pi esetén a zárójeles rész 1-hez tart, 1^pi=1
((1+5/4n)/(1-3/4n))^n esetében pedig az Euler-féle határértékkel kell számolni: (1+1/n)^n = e (vagy (1+x/n)^n = e^x)
2/2 anonim válasza:
Unalmas feladat, alapok közé tartozik...