Írjuk fel az x=1+2t, y=1, z=1-t és az x=1, y=1+3t, z=1 egyenes közös síkjának normálegyenletét.2015. máj. 2. 21:35
1/2 bongolo válasza:
Az irányvektor leolvasható a sík egyenletrendszeréből:
x = x₀ + A·t
y = y₀ + B·t
z = z₀ + C·t
esetén az irányvektor (A;B;C), az egyenes egyik pontja pedig (x₀; y₀;z₀)
Az első egyenes irányvektora (2; 0; -1), a másodiké (0; 3; 0)
Kell a sík egy pontja is, ami a két egyenes metszéspontja. Ránézésre t=0-nál mindkét egyenes pontja az (1;1;1)
A sík normálvektora merőleges mindkét irányvektorra, vagyis a két vektor keresztszorzata megadja.
A keresztszorzatot ezzel a determinánssal lehet megjegyezni:
|i j k|
a×b = |a₁ a₂ a₃|
|b₁ b₂ b₃|
|i j k|
|2 0 -1|
|0 3 0|
ami (3; 0; 6)
A sík egyenlete:
a₁·x + a₂·y + a₃·z = a₁·x₀ + a₂·y₀ + a₃·z₀
3·x + 0·y + 6·z = 3·1 + 0·1 + 6·1
3x + 6z = 9
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. máj. 3. 12:36