Szélsőérték-számítós matek feladatnál hogy jött le, hogy annyi az x?


[link]

A megoldásban azzal kezdte, hogy 90=24x=4y. De hogy lett 24x? Akárhogy számolom az ábrán az x-eket, csak 18 jön össze. Nem tudom ezt a tervrajzot rendesen értelmezni. Utána már kijött, mert valahogy felírta úgy, hogy T = 8xy + 3x^2 és azt már végig tudtam vezetni

T = 3x^2 + 2x(90-24x)

T = 3x^2 + 180x - 48x^2

T = -45x^2 + 180x

T' = -90x+180

-90x+180=0

→x=2 méter

Nade azt se értem, hogy ez a 3x^2+8xy hogy jött ki neki, meg azt se, hogy hogy lett 24x+4y.

De most legalább ha már megértem a feladatot (vagy a számba adják a kellő függvényt), tudok deriválni, és kijön az eredmény. :D


2015. febr. 4. 10:43
 1/4 A kérdező kommentje:
*Azzal kezdte, hogy 90 = 24x + 4y. Bocsánat, elírtam.
2015. febr. 4. 10:45
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez tényleg egy jó hülye példa.

90=24x+4y alapján próbálom kitalálni, hogy mi is a feladat.


A fölső részen látszik, hogy 8x a téglalap oldala.

A másik oldal legyen y+x.


Ekkor a külső fal:

2*8x+2*(y+x)=18x+2y


A belső falak: y+(y+x)+5x=2y+6x


Így az összfal tényleg (18x+2y)+(2y+6x) = 24x+4y


T=5x*y + (x+y)*3x = 8xy + 3x^2


5x*y a bal oldali két szoba együtt.



90 =24x+4y

4y = 90-24x


8xy = 2x*4y = 2x*(90-24x)


T=8xy + 3x^2 = 2x*(90-24x) + 3x^2


felbontod, rendezed, deriválsz.

2015. febr. 4. 11:59
 3/4 anonim ***** válasza:

A szoba hosszusága x+y

A teljes terület: (5x+3x)(x+y)

Az összes szoba területe: teljes terület minusz a folyosó területe. folyosó területe:x*5x:

8x(x+y)-5x^2=8x^2+8xy-5x^2=3x^2+8xy

2015. febr. 4. 12:02
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, mentek a zöld jelek! :) Ifjutitan, veled már találkoztam szerintem tegnap is. :D Így már értem!:)

Sőt, ha esetleg majd egyszer valaki megtalálná a kérdést és a válaszok sem elegek neki, annak csináltam egy fantasztikusan csodálatos Paint-grafikát erről a gyönyörű feladatról. :D

Íme: [link]

2015. febr. 4. 15:07