f(x)=x^2+4/x és mennyi a minimuma illetve a minimumhelye?
Mivel a szorzatuk nem konstans, ezért másképp fogjuk fel:
x^2+2/x+2/x
Kiszámolom, hogy mennyi a minimuma, kijön egy szám.
A minimumhelynél pedig megnézem, hogy mikor veszi fel ezt az értéket, ugye akkor ha a két kifejezés egyenlő egymással. Ilyenkor azt számoljuk, hogy x^2=2/x vagy pedig azt, hogy x^2=4/x?
2015. jan. 11. 18:34
1/2 anonim válasza:
Amikor átírod x^2+2/x+2/x-re, akkor 3 tagú számtani-mértani közép közti egyenlőtlenséget használsz.
[a+b+c]/3>= köbgyök(a*b*c)
konkrétan:
[x^2+2/x+2/x]/3 >= köbgyök(x^2*2/x*2/x)=köbgyök(4)
Egyenlőség akkor van, ha a=b=c.
Konkrétan
x^2=2/x=2/x
Vagyis x^2=2/x -el kell számolni.
2/2 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm szépen!:)
2015. jan. 12. 20:32