Nevezetes közepek-szélsőérték példa?


f(x)=x^2+4/x és mennyi a minimuma illetve a minimumhelye?

Mivel a szorzatuk nem konstans, ezért másképp fogjuk fel:

x^2+2/x+2/x

Kiszámolom, hogy mennyi a minimuma, kijön egy szám.

A minimumhelynél pedig megnézem, hogy mikor veszi fel ezt az értéket, ugye akkor ha a két kifejezés egyenlő egymással. Ilyenkor azt számoljuk, hogy x^2=2/x vagy pedig azt, hogy x^2=4/x?


2015. jan. 11. 18:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Amikor átírod x^2+2/x+2/x-re, akkor 3 tagú számtani-mértani közép közti egyenlőtlenséget használsz.


[a+b+c]/3>= köbgyök(a*b*c)

konkrétan:

[x^2+2/x+2/x]/3 >= köbgyök(x^2*2/x*2/x)=köbgyök(4)


Egyenlőség akkor van, ha a=b=c.


Konkrétan


x^2=2/x=2/x


Vagyis x^2=2/x -el kell számolni.

2015. jan. 11. 23:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm szépen!:)
2015. jan. 12. 20:32