Hogyan lehet ezeket a feladatokat megoldani?

[link]

2015. jún. 14. 13:22
 1/4 anonim ***** válasza:

1. A másik autó sebessége: 80*5/6=200/3 km/h.


Tegyük fel, hogy x óra múlva találkoznak, ekkor az első kocsi 80*x km, a második (200/3)*x km utat tesz meg. Nem nehéz felismerni, hogy ha találkoznak, akkor együtt megteszik az egész utat, tehát 432 km-t. Tehát az autók által megtett összes út egyenlő 432-vel:


80*x+(200/3)*x=432 /*3

240*x+200*x=1296 /összevonás

440*x=1296 /:440

x=1296/440, ennek a tizedestört alakja véges szakaszos, ezért ezt a törtet egyszerűsítjük:


=162/55 óra múlva találkoznak. De persze lehet kerekíteni is a tizedestört alakot: ~2,95 óra múlva.


A 4 km-es távolságnál (értelemszerűen) összesen 428 km-t tesznek meg,hát az egyenlet:


80*x+(200/3)*x=428 /*3

240*x+200*x=1284 /összevonás

440*x=1284 /:440

x=1284/440=321/110 óra múlva, ez kerekítve 2,92.


2. A feladat szerint 1,5-szer több réz van, mint cink, tehát csak a megadottat meg kell szorozni 1,5-del:


1,5*(5+22/25)=7,5+1,32=8,82 kg rezet tartalmaz. Ha ezt vissza akarjuk írni vegyestört alakba:


=8+(82/100)=8+(41/50) lesz a végeredmény.

2015. jún. 14. 13:42
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi :) És szerinted az első feladatban a találkozás utáni 4 km-es egymás közti távot meg kell vizsgálni?
2015. jún. 14. 15:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha arra gondolsz, hogy ellenőrizni kell-e, akkor végülis nem árt, ha ellenőrizzük.


Kiszámolod az első, majd a második kocsi által megtett utat (azzal az idővel számolva, amit kiszámoltunk), és megkapod, hogy pont 4 méterrel kevesebbet tettek meg összesen, mint amennyi az egész út.

2015. jún. 14. 15:55
 4/4 A kérdező kommentje:
Én arra gondoltam, hogy a találkozás után, ha folytatják útjukat, akkor lesz még egy eset amikor 4 km lesz közöttük a távolság (azaz ha 436 km-t tesznek meg). Szerinted ezt is ki kellene számolni?
2015. jún. 14. 16:16