Cíí._. kérdése:

MATEK, KOMBINATORIKA Tudná valaki? Nagyon megköszönném.

Két iskola legjobb sakkozói versenyeztek egymással. Mindenki mindenkivel egy játszmát játszott. Először az egy-egy iskolán belüli játszmákra, összesen 123-ra került sor. Az egész körmérkőzésen 253 játszma volt. Hány játékos indult az egyik és a mennyi a másik iskolából?

2015. jún. 3. 17:30
 1/2 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy az egyik iskolában x, a másikban y gyerek játszott, ekkor az első iskolában x*(x-1)/2, a másodikban y*(y-1)/2 meccset játszottak le, összesen 123-at, tehát


I. x*(x+1)/2+y*(y-1)/2=123


Azt is tudjuk, hogy az x+y darab gyerek mindegyike játszott az összes többivel, így 253 meccset játszottak le, tehát:


II. (x+y)*(x+y-1)/2=253


Ez egy egyenletrendszer, amit már meg tudunk oldani.


Viszont ahelyett, hogy "kaptafa-módszerrel" oldanánk meg, érdemes abból kiindulni, hogy ha a II. egyenletben beszorzunk 2-vel:


(x+1)*(x+y-1)=506, akkor 506 prímtényezős alakja 2*11*23, ebből fel lehet írni 22*23 szorzatot, amiből látjuk, hogy


(x+y)*(x+y-1)=23*22, vagyis x+y=23, vagyis a második egyenletet lecserélhetjük erre:


II. x+y=23


A többi innen már sima ügy (remélem).

2015. jún. 3. 17:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm !!!!!!!!! :) Ezer hála ! Köszönöm, köszönöm !
2015. jún. 4. 04:23