Fizika, segítség hiányoztam, és holnap pótdoga, ezeket hogy kell megcsinálni?


Igazából négyes ötös vagyok fizikából, szóval csak annyit szeretnék kérni, hogy valaki ezeket le tudná írni? Hiányoztam és még nem tudtam pótolni... Vagyhát részben tudtam, de ezeket nem tudom:

1.) Mekkora sebességre gyorsítható fel álló helyzetből 50kJ munkavégzéssel egy 160 kg tömegű motorkerékpár?

2.)Egy vontató egy 230m hosszú 11m magas egyenes emelkedőn 1500 N erővel húzott fel egy 2100 kg tömegű pótkocsit. MEnnyi munkát végzett a pótkocsin

a.) a húzóerő, ha az párhozamos volt a lejtővel

b.)a nehézségierő

3.)A locsolócsőből kifolyó víz sebessége 12m/s.Milyen magasra emelkedne a függőlegesen felfelé tartott csőből távozó vízsugár, ha a mozgását nem fékezné levegő?


Előre is köszönöm a válaszokat


2015. jún. 1. 19:48
 1/2 A kérdező kommentje:
15/L kilencedikes anyag
2015. jún. 1. 19:50
 2/2 bongolo ***** válasza:

1) Mozgási energia: 1/2·m·v²

1/2·160·v² = 50000


2) Az erő teljes munkája a lejtő hosszában:

W = F·s = 1500·230 J

Ennek a munkának egy része arra fordult, hogy a vontató feljusson 11 m magasra, a másik része arra, hogy a pótkocsi is feljusson, a többi a súrlódásra ment el. A pótkocsi helyzeti energiája ennyivel nőtt:

E = m·g·h = 2100·10·11 J

Pont ennyi munkát végzett a pótkocsin a vontató, de elvileg nem ezt kellett kiszámolni. (Az F·s-et sem kellett kiszámolni...)


a) Lejtőirányú erő munkája:

Ez csak bonyolítás... úgyis az előző E fog kijönni, és úgy egyszerűbb kiszámolni. Vagy még nem tanultátok a helyzeti energiát?

A pótkocsi súlya m·g, ami függőleges irányú. Annak a lejtőirányú komponense m·g·sin α = m·g·11/230.

A teljes erőből ennyi kell a pótkocsi vontatásához s=230 m úton. Az erő munkája m·g·11/230·230 = m·g·11


Mondtam, hogy az E fog kijönni...


b) A nehézségi erő munkája:

Az erő m·g, lefelé mutat, de a pótkocsi felfelé megy 11 méterrel magasabbra. Ezért a munka negatív lesz:

- m·g·11


3) Egy vízcsepp mozgási energiája:

E = 1/2·m·v²

A tömeget nem tudjuk, de nem baj, ki fog esni.

Ha a vízcsepp felemelkedik, akkor a mozgási energiája átalakul helyzetivé:

1/2·m·v² = m·g·h

Tényleg lehet egyszerűsíteni m-mel, utána a h magasság már kijön.

2015. jún. 1. 22:01