B la kérdése:

Nagyon fontos! Ezt a feladatot kaptam matematikából házinak de az új ismeretlen bevezetésénél elakadok. Tudnátok benne segíteni? :

(gyök alatt) 5+x=x^2-5

2015. máj. 25. 21:42
 1/5 anonim válasza:
mi van gyök alatt?
2015. máj. 25. 22:05
 2/5 anonim ***** válasza:
Ami a zárójelben van.
2015. máj. 25. 22:25
 3/5 anonim ***** válasza:
Jah, mégse, bocsánat!
2015. máj. 25. 22:25
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha így van: gyök(5)+x=x^2-5


akkor a jobb oldal szorzattá alakítható:


gyök(5)+x = (x-gyök(5))*(x+gyök(5))


és ez ugye könnyen folytatható...



de gyanítom, inkább így van:


gyök(x+5)=x^2-5


Ez egy híres feladat a sárga csíkos feladatgyűjteményből:

IV/898. feladat, megcsillagozva szépen, több generáción kifogott már :)


Nos ez nem is igazi helyettesítős feladat, hanem nagyon szép példája valaminek :)


Itt azt érdemes észrevenni, hogy az egyes oldalakon álló kifejezéseket függvényként felfogva, azok lényegében egymás inverzei.


Így (a pozitív tartományon legalábbis) az x -> x grafikonon metszik egymást.

Ezért egyikük kiváltható x-szel:


x=x^2-5


x^2-x-5=0


ez egy egyszerű másodfokú egyenlet, ami megoldható


továbbá az eredeti egyenlet négyzetre emelésével kapott negyedfokú egyenlet az algebra alaptétele miatt faktorizálható:


(x^2-x-5)(x^2+x-4)=0


így további megoldások kaphatók


összesen négy van, de kettő nem jó, ellenőrzéssel kiderül...

2015. máj. 25. 22:47
 5/5 anonim ***** válasza:

A nagyon szép megoldás ellenőrzéséhez egy lehetőség:

[link]

2015. máj. 26. 12:00