Mik ezeknek a matek feladatoknak a megoldása?


9. János gazdának volt egy négyzet alakú földterülete, majd megvette a vele szomszédos , az övénél kisebb, szintén négyzet alakú földet, így 724 m2 lett az összes tulajdona. Ha körül akarja keríteni a teljes tulajdont, 116 m kerítésre van szükség. Mekkorák a négyzet alakú telkek oldalai?



3. Add meg a valós számoknak azt a legbővebb részhalmazát, amelyen az alábbi kifejezés értelmezhető:

1 osztva gyök alatt x-3


5. Egy háromszög oldalai 3cm, 4cm, illetve 6cm. Mekkora a hozzá hasonló háromszög kerülete , ha rövidebb oldala10,5 cm?


6. Egy 3 m hosszú létrát a teherbíró képessége miatt csak úgy szabad a falhoz támasztani, hogy annak a vízszintessel bezárt szöge legalább 66°. Legfeljebb mekkora távolságra lehet a létra alja a faltól?


Nem kell mind megcsinálni, elég ha leírod nekem azt amelyikhez kedved van. :) köszönöm előre is!



2015. máj. 24. 23:08
 1/5 onkelkarl ***** válasza:
6. [link]
2015. máj. 24. 23:13
 2/5 onkelkarl ***** válasza:
5. [link]
2015. máj. 24. 23:18
 3/5 A kérdező kommentje:
a 6-os feladatban legalább és legfeljebb szavakkal játszadozik, nem kell valamilyen intervallumot megadni? (ez és ez között jók a számok) Jó így simán kiszámolva?
2015. máj. 24. 23:35
 4/5 anonim ***** válasza:

Feltesszük, hogy a kisebbik telek egyik oldala a nagyobbik oldalba "teljesen beleolvad", ekkor a következőket tudjuk a síkidomról: ha egy x és egy y (x a nagyobb) oldalhosszú négyzetből raktuk össze, akkor az így kapott síkidom területe x^2+y^2, kerülete pedig 3x+3y+(x-y); a zárójeles rész úgy jött ki, hogy az x-es oldalból el kell vennünk azt az y részt, ahol csatlakoznak egymáshoz a földterületek, mivel oda nem rakunk kerítést. Tehát a kerülete 3x+3y+(x-y)=4x+2y. Ezekből fel tudunk írni két egyenletet, amelyeket aztán egyenletrendszerbe foglalhatjuk:


I. x^2+y^2=724 }

II. 4x+2y=116 }


A II. egyenletből y=58-2x, ezt beírjuk az I. egyenletben y helyére:


x^2+(58-2x)^2=724


x^2+3364-232x+4x^2=724


5x^2-232x+2640=0


Megoldóképlettel megoldjuk: x(1)=26,4 és x(2)=20, ezeket visszaírjuk a II. egyenletbe:


4*26,4+2y(1)=116, innen y(1)=5,2


4*20+2y(1)=116, innen y(2)=18


Ezzel két megoldást is kaptunk a feladatra: vagy 26,4 és 5,2, vagy 20 és 18 méteresek a telkek oldalai.

2015. máj. 25. 03:29
 5/5 onkelkarl ***** válasza:
6-osnál csak így lehet, nem is tudnál máshogy számolni, mert nincs megadva több adat. Meg ha távolabb teszed a létrát a faltól akkor a szög csökken, és úgy nem lesz igaz a "legalább 66°" --> tehát nem is biztonságos az elhelyezése.
2015. máj. 25. 08:54