Segítene nekem valaki ebben a két házi feladatban? Fizikáról lenne szó és a feladatok lent.


1. Egy 2,5 m hosszú rúd egyik végén 20 kg teher lóg. A rudat a másik végén, és ettől 1,5 m-re ékekkel rögzítjük. Mekkora erőkkel hatnak a rúdra a támasztóékek?

2. 900 N súlyú terhet két ember visz 3 m hosszú 300 N súlyú rúdon. A teher a rúd végétől 2m távolságra van. Mekkora erők nyomják az ember vállair?



2015. máj. 24. 11:36
 1/1 Hominida ***** válasza:

A példákban egyensúlyban levő rendszerekről olvashatsz. Az egyensúly két feltétele: az erők eredője 0, a forgatónyomatékok előjeles összege 0. Ebből indulunk ki.


1. A feladat sajnos nem teljesen érthető, "a másik végén, és ettől 1,5 m-re..." Arra tippelek, hogy a másik végén csuklóval fogjuk meg, és ettől 1,5-re alátámasztjuk.


Akkor egykarú emelő. A tengely miatt a forgatónyomaték az érdekes. M=F·k, erőször erőkar.


M1+M2=0 <=> M1=-M2. A mínusz csak annyit jelez, hogy a két forgatónyomaték ellentétes irányban hat. Ha azonos irányba hatnának, akkor a test (rúd) pörögni kezdene.


M1=200N·2,5m =500 Nm. M2=-500=F·1,5. F=-(500/1,5)=-333 N. Mivel a teher súlya lefelé hat, az ék tartóereje felfelé hat, ahogy illik.


2. A testre ható erők eredője 0, lásd az elején. Itt két lépésben oldjuk meg. Első lépés: három egymással párhuzamos erő van, a rúd két végén két felfelé mutató tartóerő, a rúd harmadánál pedig a teher lefelé mutató ereje.


A párhuzamos erők eredőjének kiszámításakor úgy vesszük, mintha mérleghinta lenne, és a belül ható tehererő egyenlő a két végére ható tartóerő összegével. Az arányuk viszont fordítottan arányos az erőkarokkal. Vagyis F1·2m+F2·1m=900, F1=600N, F2=300N, az összegük 900.


Második lépés: a rúd saját súlya. Ez, ha külön nem esik róla szó, a közepében hat, és ugyanígy érvényes rá az előbb használt összefüggés, de a szimmetrikus helyzet miatt a rúd súlya egyenlően oszlik meg a két alátámasztáson, 150-150.


Összesen a két emberre 750 N és 450 N nehezedik. (Az összegük megegyezik a 900+300 összsúllyal.)


A feladatok megoldásakor mindig az első teendőd legyen egy jó rajz készítése, amelyen be kell jelölnöd az összes erőt. Utána megjelölheted a megadott távolságokat, és végül észrevenni, hogy ha valahol forgásról, elfordulásról lenne szó, akkor hol van a forgástengely.


Ha akarod, megnézheted ezt, a forgatónyomaték a 14. oldalon kezdődik: [link]

2015. máj. 24. 15:40