Ezt a matek feladatot hogy kéne megoldani? Exponenciális egyenlet

9^x-3^(2+x)=54

2015. máj. 21. 20:43
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

3^2x-9*3^x-54=0

3^x=a

a^2-9a-54=0

a-ra másodfokú majd visszahelyettesíted a

3^x=a-ra.

2015. máj. 21. 20:53
 2/10 anonim ***** válasza:

(a^n)^k=a^n*k

és

a^n∙a^m=a^n+m


3^2x-3^(2+x)=54


3^2x - 3^2 + 3^x


3^3x = 63


loga^b=c a^c=b


log3^63=3x


x=1,26


számold össze mert lehet elrontottam

2015. máj. 21. 20:53
 3/10 anonim ***** válasza:
sőt biztos mert fordítva csináltam az azonosságot
2015. máj. 21. 20:57
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat ;) Már értem
2015. máj. 21. 20:57
 5/10 anonim ***** válasza:

Ez milyen azonosság? Biztos hogy jól emlékszel?


3^2x-3^(2+x)=54


3^2x - 3^2 + 3^x

2015. máj. 21. 21:03
 6/10 anonim ***** válasza:
semmilyen elrontottam, szorzás van közöttük
2015. máj. 21. 21:04
 7/10 anonim ***** válasza:
Elemi példa, minden idióta megoldja. Ott a fv. táblázat, vegyél már fáradságot kinyitni. Ezt a lusta hozzáállást... felháborító.
2015. máj. 22. 14:34
 8/10 A kérdező kommentje:

Ha nem akarsz segíteni, nem kell.. de attól még beszólni nem kell.


Amúgy a lusta hozzáállásról meg annyit, hogy ez csak a vége volt a feladatnak...

2015. máj. 22. 22:27
 9/10 anonim ***** válasza:

Nincs mit segíteni, ez annyira elemi példa. Ott a fv. táblázatban a hatványozás azonosságai.

Bevezetve az y:=3^x változót, y-ra másodfokú egyenletet kapunk, mely megoldásai 13.12 és -4.12.


Ezek 3-as alapú logaritmusát véve kapod a megoldást.


Mivel komplex függvényekről fogalmad nincs, ezért elég foglalkoznod a pozitiv esettel, beírod a számológépbe, vagy kikeresed a fv. táblából, vagy logarlécről, azt kapod hogy:


x=2.3429, öt értékes jegy pontossággal az eredmény.


Na, talán én segítettem a legtöbbet, mert az előző válaszolók is csúnya hibákba estek...

2015. máj. 22. 22:48
 10/10 A kérdező kommentje:
Igen, tudom hogy nem egy bonyolult feladat.. Miután az első válaszolt már én is rájöttem arra, hogy hogy kellett volna. Azért köszi szépen neked is :)
2015. máj. 23. 18:43