R sugarú, m tömegű tömör henger súrlódásmentes csapágyban vízszintes tengely körül foroghat, erre elhanyagolható tömegű fonalat csavarunk, melynek szabad végére m tömegű testet függesztünk. Mekkora a henger szöggyorsulása?

felírtam hogy (1) ma=K-G (2) Kr=(1/2)m(r^2)béta,de innen akárhogy is rendezem nem jön ki a (2/3)rg...Tudtok segíteni?

2015. máj. 21. 09:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Lehet hogy túl régen tanultam fizikát, de nekem β = 2g/r eredmény jött ki. Levezetve:

A hengerre ható nyomaték: M = m·g·r = Θ·β = ½·mr²·β

Ahol Θ a tehetetlenségi nyomaték, ami tömör henger esetében ½·mr².

A fenti egyenletből a β = M/Θ = (m·g·r) / (½·mr²) = g/(½·r) = 2g/r

2015. máj. 21. 10:09
 2/4 anonim ***** válasza:

A tehetetlenségi nyomatékot nem a henger szimmetriatengelyére(középre) kell felírni, hanem a szélére, ahol a fonál még épp érintkezik vele. Steiner-tétellel átszámolva oda a nyomaték:

1/2*m*r^2 + m*r^2 = 3/2*m*r^2

2015. máj. 21. 10:18
 3/4 A kérdező kommentje:

Nekem is az jött ki...

De így már tiszta...Köszi:)

2015. máj. 21. 11:12
 4/4 anonim ***** válasza:

Jobb ezt helyre tenni. Az általad felírt két egyenlet jó, de hiányzik még egy, ami a két test közötti kényszert fejezi ki. Ezt ugye a fonál okozza, tehát a=-béta*r a harmadik egyenlet az egyenletekhez tartozó koordinátarendszerben.


A nyomatéki egyenletet fel szabad írni a rögzített tengelyre is, meg a kötél érintkezési pontjára is, ahol valóban más lesz a tehetetlenségi nyomaték, de más erőnek lesz arra a pontra nézve nyomatéka, nem a kötélerőnek, és nagyon nem a másik test nehézségi erejének, mert az nem a hengerre hat(!), hanem a tengelynél ható kényszererőnek lesz nyomatéka. Ez elsőre ismeretlen, de ha a hengerre felírjuk a TKP-ra vonatkozó sima Newton egyenletet, akkor kiderül, hogy annak nagysága megegyezik a kötélerővel+a henger nehézségi erejével, így marad a TKP nyugalomban.

2015. máj. 22. 23:59