R sugarú, m tömegű tömör henger súrlódásmentes csapágyban vízszintes tengely körül foroghat, erre elhanyagolható tömegű fonalat csavarunk, melynek szabad végére m tömegű testet függesztünk. Mekkora a henger szöggyorsulása?
Lehet hogy túl régen tanultam fizikát, de nekem β = 2g/r eredmény jött ki. Levezetve:
A hengerre ható nyomaték: M = m·g·r = Θ·β = ½·mr²·β
Ahol Θ a tehetetlenségi nyomaték, ami tömör henger esetében ½·mr².
A fenti egyenletből a β = M/Θ = (m·g·r) / (½·mr²) = g/(½·r) = 2g/r
A tehetetlenségi nyomatékot nem a henger szimmetriatengelyére(középre) kell felírni, hanem a szélére, ahol a fonál még épp érintkezik vele. Steiner-tétellel átszámolva oda a nyomaték:
1/2*m*r^2 + m*r^2 = 3/2*m*r^2
Nekem is az jött ki...
De így már tiszta...Köszi:)
Jobb ezt helyre tenni. Az általad felírt két egyenlet jó, de hiányzik még egy, ami a két test közötti kényszert fejezi ki. Ezt ugye a fonál okozza, tehát a=-béta*r a harmadik egyenlet az egyenletekhez tartozó koordinátarendszerben.
A nyomatéki egyenletet fel szabad írni a rögzített tengelyre is, meg a kötél érintkezési pontjára is, ahol valóban más lesz a tehetetlenségi nyomaték, de más erőnek lesz arra a pontra nézve nyomatéka, nem a kötélerőnek, és nagyon nem a másik test nehézségi erejének, mert az nem a hengerre hat(!), hanem a tengelynél ható kényszererőnek lesz nyomatéka. Ez elsőre ismeretlen, de ha a hengerre felírjuk a TKP-ra vonatkozó sima Newton egyenletet, akkor kiderül, hogy annak nagysága megegyezik a kötélerővel+a henger nehézségi erejével, így marad a TKP nyugalomban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!